Peste 176.000 de turiști au fost cazați în Alba până în noiembrie 2022
Peste 176.000 de turiști au fost cazați în Alba până în noiembrie 2022
În noiembrie 2022, comparativ cu luna corespunzătoare din anul precedent, sosirile în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au înregistrat crestere cu 4084 sosiri, iar înnoptările cu 8273 înnoptari. Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare din judeţ în luna noiembrie 2022 a fost de 16,6%.
În luna octombrie 2022, în unităţile turistice din judeţul Alba (cu minim 10 locuri pat) au fost cazaţi 12619 turiști, majoritatea au fost cazați în hoteluri (42,9%), pensiuni agroturistice (27,4%), pensiuni turistice (17,9%), înregistrându-se o scadere cu 5170 persoane (-29,1%) faţă de luna anterioară si crestere cu 4084 persoane (+47,9%) faţă de luna corespunzatoare din anul 2021.
Numărul de înnoptări ale turiştilor în structurile de primire turistică din judeţ (cu minim 10 locuri pat) înregistrate în noiembrie 2022 a fost de 22465, mai putin cu 7883 innoptari (-26%) faţă de luna anterioara si mai mult cu 8273 (+58,3%) faţă de luna noiembrie 2021. Durata medie a sejurului în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare în această lună a fost de 1,78 zile, față de 1,66 zile cea înregistrată în noiembrie 2021. Cei mai mulți turiști au beneficiat de cazare la Alba Iulia la hotel
Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare din judeţ în luna noiembrie 2022 a fost de 16,6%, mai mic atat fata de luna anterioară (21,4%) si mai mare fata de luna corespunzatoare din anul anterior (14,4%), pe ţară înregistrându-se un indice de 27,6%.
În perioada 1.01-30.11.2022 în unităţile turistice din judeţul Alba (cu minim 10 locuri pat) au fost cazaţi 176544 turişti, înregistrându-se o crestere cu 22,2% faţă de perioada corespunzatoare din anul 2021; turiştii români deţin o pondere de 91,8% din numărul total de turişti înregistraţi la nivelul județului Alba (167154 persoane), iar turiştii străini (14390 persoane) si reprezintă 8,2%.
Numărul de înnoptări ale turiştilor în structurile de primire turistică din judeţ (cu minim 10 locuri pat) a fost de 323034 ( 26429 turisti straini ), mai mult cu 24,5% faţă de perioada similara din anul 2021, durata medie a sejurului în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare în această perioadă fiind de 1,83 zile.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor
PENSII 2024 | LISTĂ: Veniturile nepermanente luate în considerare la recalcularea pensiilor Pe măsură ce pensionarii din România așteaptă cu interes detalii despre recalcularea pensiilor și eventualele creșteri, Casa Națională de Pensii Publice oferă informații importante despre veniturile nepermanente incluse în acest proces. Citește și: Noua lege a Arhivelor Naționale adoptată tacit: Casa Națională de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3