Acţiune spectaculoasă a poliţiştilor din Argeş și Alba Iulia: Cei cinci bărbați care au dat o spargere la o firmă din Sebeș, trimiși în judecată
Acţiune spectaculoasă a poliţiştilor din Argeş și Alba Iulia: Cei cinci bărbați care au dat o spargere la o firmă din Sebeș, trimiși în judecată
În urmă cu trei luni polițiștii Serviciului Investigații Criminale Argeș, împreună cu polițiștii din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române – Brigada Operațiuni Speciale Pitești și Alba Iulia, au efectuat o acțiune pentru destructurarea unei grupări infracționale specializate în furturi din societăți comerciale.
În urma activităților desfășurate, cinci bărbați au fost arestați preventiv.
În ședința din 10 octombrie, magistrații Judecătoriei Sebeș au constatat legalitatea sesizării instanţei cu rechizitoriul emis de Parchetul de pe lângă Judecătoria Piteşti și a dispus începerea judecăţii cauzei privind pe cei 5 inculpați.
Ce s-a întâmplat în noaptea de 21 spre 22 iulie
Polițiștii din cadrul Serviciului Investigații Criminale Argeș, împreună cu polițiștii Brigăzilor Operațiuni Speciale din Pitești și Alba Iulia, cu sprijinul polițiștilor din cadrul Secției de Poliție Rurală Drăganu, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, au desfășurat, pe DN 7, o acțiune de prindere, în flagrant delict, a cinci bărbați, de 32, 28, 23, 30 și, respectiv 32 de ani, toți din Ștefănești, județul Argeș, bănuiți de comiterea mai multor furturi din societăți comerciale.
Cei cinci au fost blocați în trafic și imobilizați, la scurt timp după comiterea unui furt dintr-o societate comercială din Sebeș, județul Alba, de unde ar fi sustras bunuri, în valoare totală de aproximativ 15.000 de lei.
Dosarul penal, constituit ca urmare a comiterii faptei, a fost preluat de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sebeș, prin declinare, de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Pitești.
Bunurile sustrase au fost recuperate în totalitate, urmând a fi restituite persoanei vătămate.
Gruparea este bănuită de comiterea mai multor furturi, cu același mod de operare, în județele Argeș, Vâlcea, Sibiu, Alba și Bihor.
În cauză, a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat, iar, în urma administrării probatoriului, bărbații au fost reținuți, pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță.
Ulterior, aceștia au fost prezentați, de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Pitești, în fața instanței, care a dispus măsura arestului preventiv pentru 30 de zile.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 55 de ani, din Gârda de Sus, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 55 de ani, din Gârda de Sus, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Sportacum 2 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Ştirea zileiacum 2 zile
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori