FOTO| Un cătun din Alba care adăpostea partizani anticomunişti are nevoie de AJUTOR: Căsuțele de lemn și paie se degradează în ritm alert
Un cătun din Alba care adăpostea partizani anticomunişti are nevoie de AJUTOR: Căsuțele de lemn și paie se degradează în ritm alert
Cătunul Zăpodie din comuna Ocoliș, județul Alba, se degradează într-un ritm alert, lucru ce îi îngrijorează pe oamenii care țin la acest loc încărcat de istorie, din mijlocul munților Apuseni.
Mai multe fotografii, postate pe grupul de Facebook „Zapodie – Tărâmul Partizanilor ,, Munții Apuseni ” ”, arată starea avansată de degradare pe care multe dintre căsuțele care formează acest cătun îl prezintă.
„Din păcate tristul adevăr, pe an ce trece ,,căsuțele „acoperite cu paie se degradează și aici mă refer la acoperiș. O zonă minunată care merită salvată! Fac un apel la localnici, proprietari, la cei care iubesc această zonă și vor să se implice, să acționăm în a salva aceste minunății până nu e prea târziu! Haideți să nu lăsăm aceasta zonă minunată să moară!”, este mesajul integral al autorului acestor fotografii.
În urmă cu 60 de ani, aici se ascundeau membrii uneia dintre cele mai puternice grupări de partizani anticomunişti, cea condusă de Leon Şuşman.
CITEȘTE ȘI: Zăpodie și Știolne, o întoarcere în timp pe tărâmul partizanilor. Turiștii, fermecați de cătunele ”sălbatice” din Apuseni
Locuitorii din zonă care urcau cu animalele le duceau periodic alimente şi informaţii cu privire la căutările organizate de securitate împotriva lor. Zăpodie se afla la doar trei kilometri de satul Segagea, comuna Poşaga. Aici, în anii ’50, partizanii lui Şuşman se întâlneau şi conspirau în casa unui localnic numit Vasile Crişan, împreună cu doi preoţi din sat, Simion Roşa şi Gligore Jaflea.
Pe marginea pădurilor sau în pădure aceştia îşi făceau bordee pentru a se ascunde de securişti. Aveau şi o strategie în acest scop. Într-un an erau pe dealul dinspre răsărit, iar în celălalt an se mutau în cel dinspre apus. Aceasta în funcţie de cum era ţarina adică unde se cosea fânul doar spre toamna şi era mai multă linişte.
Pe timp de vară, în zonă, dar şi iarna când există amatori, se organizează trasee speciale numite ”Pe urmele Partizanilor”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic
Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic O vijelie puternică a făcut prăpăd la Sohodol. După zilele caniculare, furtunile lovesc cu la fel de multă putere mai multe zone din județ. Citește și: VIDEO | Natura s-a dezlănțuit vineri la Șibot: Ploaie torențială și rafale de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea