Din nou eșec în Liga Națională de Rugby: CSM Bucovina Suceava – CSU Alba Iulia 33-14

Duelul echipelor ce înregistraseră 3 eșecuri din tot atâtea jocuri în Grupa A a Ligii Naționale de Rugby, meci contând pentru pentru etapa a 5-a, a revenit gazdelor, CSM Bucovina Suceava, ce au învins CSU Alba Iulia, scor 33-14 (20-0), determinantă în rezultatul final fiind derularea ostilităților fiind prima parte a jocului.

Punctele formației din Cetatea Marii Uniri au fost realizate de Adrian Socaci și Sorin Cerces, eseuri, transformate de Florin Țandea.

Din păcate, n-am avut nici inteligența, nici alte «arme» de acest fel pentru a obține un rezultat bun. Greșelile și precipitarea pot fi explicațiile adecvate acestui scor. O primă repriză slabă și o a doua repriză bună. Au fost câteva momente cheie în timpul partidei care altcumva gestionate, puteau duce la deznodământ diferit (evoluția meciului până prin minutul 17 și atunci când ne-am apropiat la 14-20). Ne vom agăța de partida cu Humorul pentru a putea obține puncte sau punct. Suntem dezamăgiți de rezultat, dar vom încerca în scurtul timp avut la dispoziție să mai îndreptăm din erori. Într-un fel aparte, meciul următor pentru noi este de «totul sau nimic». Nu intru in detalii, legat de acest aspect. Mulțumiri domnului Gică Văcaru care azi a fost pentru prima dată lângă noi”, a precizat istoricul Marius Rotar.

Ultimele două reprezentații înaintea play-out-ului, vor fi pe Stadionul “Cetate”, cu Rugby Club Gura Humorului (duminică, 29 mai, ora 11.00) și campioana CSM Știința Baia Mare (sâmbătă, 4 iunie). (

FOTO | Atletul Andrei Gafița, legitimat la CS Unirea Alba Iulia, medalie de argint la Campionatul Național – proba de 20.000 de metri marș

Atletul Andrei Gafița, legitimat la CS Unirea Alba Iulia, medalie de argint la Campionatul Național – proba de 20.000 de metri marș Andrei Gafița (sportiv cu dublă legitimare CS Unirea Alba Iulia/CSM Unirea Alba Iulia) a obținut medalia de argint în proba de 20.000 de metri marș a Campionatului Național, desfășurat sâmbătă, 29 iunie, la […]