FOTO: David Maier, portarul de 16 ani al Olimpiei Aiud, transferat de Gaz Metan Mediaș!
David Marian Maier, portarul titular al Olimpiei Aiud (locul 9 la finele turului în liga a 4-a Alba) a făcut pasul firesc spre performanță. Goalkeeperul în vârstă de 16 ani, împliniți în luna august, a fost transferat ieri de prim-divizionara Gaz Metan Mediaș.
Originar din Livezile, David Maier este unul dintre cei mai vechi echipieri al Olimpiei (6 ani și jumătate), a debutat în acest sezon în liga a 4-a și în prima parte a campionatului a fost cel mai utilizat fotbalist al olimpicillor pregătiți de Marius Călușer și Viorel Gîlea (cele mai multe jocuri bifate la Olimpia în 2021, 5 partide la Liga a 4-a, plus Under 17 și Under 19)
Chiar dacă a fost curtat și de Kisvarda FC, din Ungaria, tânărul jucător a preferat să continue în România, la Gaz Metan activând numeroși jucători proveniți din Alba, ultimele exemple R. Trif, Șteau, Nicula, Jica etc, la mijlocul anului trecut fiind înregimentați și Andrei Bogdan și Alvaro Iuga (ambii 2005, de la Navobi Alva Iulia), mai vechi fiind Sebastian Maghiari (originar din Crăciunelu de Jos)
În acest an, alți doi jucători crescuți de Olimpia Aiud, Youssef Elmanhaly (n. 2006) și Mihai Șeulean (n. 2007) au ajuns la juniorii divizionarei secunde Ripensia Timișoara.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României