FOTO: la Liga Elitelor Under 15, Optimum Alba Iulia a învins, la debut, CSM Unirea Alba Iulia
Alba are două echipe înscrise în Liga Elitelor Under 15, ambele repartizate în Seria a 13-a a competiției fotbalistice juvenile organizată sub egida Federației Române de Fotbal. Și dacă în prima rundă a stat, în etapa a doua Optimum Alba Iulia a învins, scor 3-1 (2-1) pe CSM Unirea Alba Iulia.
În meciul de la Drâmbar Al. Doda (CSM Unirea Alba Iulia) a deschis scorul, dar a ieșit la rampă Denis Gligor ce a realizat un hat-trick. Gazdele, pregătite de Gheorghe Bran și Ciprian Selagea, au mizat pe Cristian Dreghiciu – Răzvan Clepan, Matei Nicola, Alexandru Zaha, Adrian Pleșa, Mihai Moș, Sebastian Bran, Adrian Rădac, Robert Baba, Denis Gligor și Sergiu Todea. Distribuția CSM-ului, antrenori Mihai Manea și Bogdan Bucurică, a fost compusă din Daniel Ferencz – Bogdan Hada, Dragoș Chinde, Alexandru Doda, Cătălin Muntean, Mihai Butnariu, Andrei Ruja, Darian Borza, Rareș Stanciu, Carlos Munteanu și Lucas Blagu.
În primul meci, CSM Unirea Alba Iulia a remizat, pe “Cetate”, scor 2-2 (0-1) cu Interstars Sibiu 2020, dublă reușită de Darian Borza (fotbalist dorit de Kisvarda FC). În Seria a 13-a sunt cele două reprezentante ale Albei, alături de trei formații din Sibiu: Alma Sibiu, Interstar Sibiu și Interstars Sibiu 2020.
În acest an se mai dispută 5 etape, iar ultimele 3 sunt prevăzute în martie 2022. Programul conjudețenelor: *etapa a 3-a (31 octombrie): Alma Sibiu – Optimum Alba Iulia, CSM Unirea – stă; *etapa a 4-a (7 noiembrie, ora 10.00): Optimum Alba Iulia – Interstar Sibiu, CSM Unirea – Alma Sibiu; *etapa a 5-a (14 noiembrie): Interstar Sibiu – CSM Unirea, Interstars Sibiu 2020 – Optimum; *etapa a 6-a (21 noiembrie, prima din retur): Interstars Sibiu – CSM Unirea, Optimum – stă; *etapa a 7-a (28 noiembrie, ora 10.00): CSM Unirea Alba Iulia – Optimum Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României