„MESAJUL MEU ANTIDROG”: Elevii din județul ALBA au fost premiați pentru participarea la campania de prevenire a consumului de droguri
„MESAJUL MEU ANTIDROG”: Elevii din județul ALBA au fost premiați pentru participarea la campania de prevenire a consumului de droguri
În anul școlar 2020 – 2021, Agenția Națională Antidrog (ANA), prin Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Alba, a continuat implementarea proiectelor naţionale de prevenire a consumului de droguri în rândul populaţiei preşcolare şi şcolare, care contribuie la îndeplinirea atribuţiilor asumate de Agenţia Naţională Antidrog şi Ministerul Educaţiei Naţionale, în cadrul Strategiei Naţionale Antidrog 2013 – 2020.
„MESAJUL MEU ANTIDROG” este unul dintre proiectele de succes de prevenire a consumului de droguri în rândul populaţiei şcolare din învăţământul gimnazial şi liceal din toate judeţele ţării şi din Bucureşti şi se desfăşoară anual, încă de la înfiinţarea ANA.
Obiectivul general îl reprezintă dezvoltarea unor atitudini şi practici de viaţă sănătoasă pentru elevii din învăţământul gimnazial şi liceal, prin implicarea în activităţi artistice, ca alternativă la consumul de tutun, alcool şi droguri, în anul școlar 2020-2021.
Proiectulul reprezintă un concurs naţional în cadrul căruia elevii îşi exprimă, într-o formă de comunicare artistică, opiniile şi atitudinile lor în legătură cu consumul de droguri.
„Astăzi au fost premiaţi elevii din localităţile: Aiud – Colegiul Naţional Titu Maiorescu; Ciumbrud – LIceul Tehnologic Agricol Alexandru Borza; Ocna Mureş – Liceul Teoretic Petru Maior. Îi felicităm şi noi pe premianţi: Ispas Lucian Bogdan, Lazăr Andrei, Şimon Denisa Maria, Nimaş Andrei, Giurgiu Adrian Andrei, Porculab Denisa Valentina, Crăciun Raluca, Popa Carla Diana, Ioanc Ioana Alexandra, Moldovan Naomi Gabriela, Chirică Cătălin, Boboş Francesca, Creţu Dragoş, Georgiu Alexandra Rebeca şi Varga Cristian şi le urăm succes în toate activităţile viitoare!”, transmit reprezentanții Consiliului Județean Alba prin intermediul mediului de socializare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: Un copil de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Intervine elicopterul SMURD
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: Un copil de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Intervine elicopterul SMURD Un incident grav a avut loc joi după-masa, în comuna Avram Iancu. Un copil de doar 3 ani a suferit traumatisme severe după ce a căzut de la o înălțime […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României