Săturat de problemele “alb-negrilor”, Bogdan Bucurică, experimentatul jucător, vrea să părăsească Unirea Alba Iulia
Bogdan Bucurică, cel mai experimentat echipier al divizionarei terțe din Cetatea Marii Uniri, intenționează să părăsească corabia “alb-negrilor”!
Fotbalistul de bandă stânga s-a săturat de starea de incertitudine și problemele financiare din ultima perioadă și este decis să dea curs unei alte oferte din Alba. Conform unor informații demne de luat în seamă Bucurică este dorit de alte echipe din județ, CS Universitatea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir, însă momentan discuțiile nu au ajuns la lucruri concrete (durata contractului, chestiunea salariului).
“Este foarte posibil să plec, ținând cont de situația existentă la Unirea Alba Iulia și lipsa de perspectivă. Există interes din partea altor cluburi, dar trebuie să trecem la negocieri concrete”, a spus apărătorul lateral. Tot din aceleași motive și alți jucători au preferat să își găsească alte destinații, respectiv D. Lupșan (CS Ocna Mureș) și Sporea (își caută echipă în zona natală).
La 35 de ani împliniți în luna februarie, Bogdan Bucurică s-a dovenit unul dintre cei mai buni echipieri al Unirii Alba Iulia în campionatul precedent. Acesta a reușit să și înscrie în două etape consecutive, în primăvară. ambele câștigat, 3-2 la Ungheni și 2-1, la Zlatna, în derby “de Alba” cu CS Ocna Mureș. Cu acest prilej Bucurică a stabilit un record, fiind printre fotbaliștii ce au marcat pentru gruparea fanion a Albei în primele trei eșaloane fotbalistice din țară (la fel ca Ciprian Selagea). La clubul ardelean a jucat cel mai mult, a promovat, a debutat și a marcat primul său gol în Liga 1, în “alb-negru” având 6 din cele 7 goluri marcate în carieră!
“Nu are sens să mai continuăm în asemenea mod, asta ar însemna să ne păcălim singuri. Nici nu mai știu numărul salariilor restante și nu e firesc să se întâmple așa. Este foarte posibil să îmi găsesc o altă destinație”, a mai specificat Bucurică.
În campionatul anterior, Bucurică a fost reprofilat mijlocaș, făcând un tandem de temut pe banda stângă cu Alexandru Giurgiu, căpitanul și totodată golgheterul Unirii, cu 6 goluri. Din iarna anului 2013, când a plecat de la Unirea Alba Iulia (unde a petrecut perioada 2007-2013), și până la finele anului 2018, s-a aflat în circuitul primei scene, la Concordia Chiajna, Universitatea Craiova sau FC Voluntari. Din păcate, a luat o pauză din cauza problemelor de sănătate, în iarna anului 2019, când era la FC Voluntari, a trecut din nou printr-un moment greu, în afara terenului. Aflat în vacanță, a suferit un accident de mașină și s-a ales cu probleme la coloană. Problemele medicale pe care le-a avut de-a lungul carierei, i-au stopat ascensiunea. În 2006, după ce tocmai semnase cu CFR Cluj, a suferit o ruptură de ligamente într-un amical cu Sparta Praga. În 2010, când se pregătea să plece de la Unirea la FC Koln, a suferit o ruptură de menisc (în ultima etapă a Diviziei A, la partida Unirea – Pandurii Tg. Jiu 0-1) și a ratat transferul. Atunci se vorbea că oferta nemților era de un milion de euro, fotbalistul ajungând și la naționala Under 23 a României. Bogdan Bucurică a adunat 183 de meciuri în Liga 1 și alte 62 în Liga a 2-a. A jucat la CFR Cluj, Gloria Bistrița, Unirea Alba Iulia, Concordia Chiajna, Universitatea Craiova și FC Voluntari, cât și în Franța, la LB Chateauroux (2004/ 2005).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii!
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii! Vineri, 16 august 2024, este o zi specială pentru Unirea Alba Iulia, clubul din Cetatea Marii Uniri aniversând Centenarul, respectiv un secol de la înființare. Pentru a marca acest moment […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 5 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Sportacum 2 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată