Patru fotbaliști din Alba, în finalele de juniori | B. Lazăr (Viitorul Constanța) și E. Codrea (UTA) se bat pentru trofee
Șase fotbaliști talentați din Alba sunt angrenați în finalul acestei săptămâni în meciurile decisive pentru decernarea trofeelor în competițiile juvenile organizate de Federația Română de Fotbal.
Este vorba despre fundașul albaiulian Bogdan Lazăr (Viitorul Constanța), calificat în finala mare la Liga Elitelor Under 19, apărătorul cugirean Emanuel Codrea (UTA Arad), prezent în ultimul act la categoria de vârstă Under 17 (tot la „Bătrâna Doamnă” este mijloca;ul Hunor Sarkozi, originar din Lopadea Nouă, fost la Viitorul Aiud), atacanții Daniel Nicula (originar din Stremț) și Vlad Domșa (din Teiuș, ex-Unirea Alba Iulia), ce vor juca cu Gaz Metan Mediaș finala mică la Under 19 și mijlocașul Darius Trifu (din Cetatea Marii Uniri), ce va lupta pentru bronz la Under 17, cu FCSB.
Emanuel Codrea, fundașul de bandă stângă în vârstă de 17 ani (împliniți în 6 februarie) a plecat în iarna lui 2019 la FCSB de la juniorii Unirii Alba Iulia, iar ulterior a ajuns în efectivul “Bătrânei Doamne”. UTA Arad Under 17 va juca în premieră pentru trofeu în Liga Elitelor, după ce a eliminat în semifinală tocmai pe FCSB (4-1 la Arad și 1-1 la București), cugireanul fiind integralist în ambele dispute și cu un gol din penalty în prima manșă (Darius Trifu, ce va aniversa 17 ani în 28 iulie, a jucat 66 de minute în manșa tur). Arădenii vor întâlni în finală pe Viitorul Constanța care a trecut, cu o dublă victorie de Universitatea Craiova (2-1 la Ovidiu și 3-0 în Bănie).
Apărătorul Bogdan Lazăr (va împlini 18 ani în 26 iunie) este titular de nădejde în echipa Under 19 a echipei obișnuite cu câștigarea trofeelor. Internațional Under 18, albaiulianul, accidentat în această perioadă, a eliminat în semifinalele Ligii Elitelor Under 19 pe Gaz Metan Mediaș (2-1 în deplasare și 7-0), unde activează Daniel Nicula (a împlinit 18 ani în 20 martie).
Mai concret, duminică, 13 iunie, la Mogoșoaia, se joacă, la Under 19, FCSB – Gaz Metan Mediaș (ora 12.00, finala mică) și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Viitorul Constanța (ora 14.00, finala mare). Luni, 14 iunie, tot la Mogoșoaia, este rândul juniorilor mici, la Liga Elitelor Under 17, să lupte pentru medalii: FCSB – Universitatea Craiova (ora 12.00, finala mică), UTA Arad – Viitorul Constanța (ora 14.00, finala mare)
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii!
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii! Vineri, 16 august 2024, este o zi specială pentru Unirea Alba Iulia, clubul din Cetatea Marii Uniri aniversând Centenarul, respectiv un secol de la înființare. Pentru a marca acest moment […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 5 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată
-
Sportacum 2 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă