Și-a confirmat valoarea! Aiudeanul Ioo Sandor (Dojokan Activ Aiud), iarăși campion național

În Sala Sporturilor din “Brașov” s-a desfășurat Campionatul Național WUKF peste 13 ani, o competiție extrem de importantă la care au fost prezenți peste 400 de sportivi ce au reprezentat 56 de cluburi și 100 de echipe din țară.

Clubul Dojokan Activ Aiud a avut la start 5 karateka, iar Ioo Sandor (va împlini 18 ani în 7 septembrie) a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, devenind campion național. Reamintim că în 2020 Ioo Sandor a fost desemnat cel mai bun sportiv din Alba la secțiunea sporturi neolimpice.

La concursul de sub Tâmpa, sub comanda antrenorului Nicolae Crăciun s-au aflat Ioo Sandor, Cristian Timar, Alexandra Luca, Raluca Crăciun și Ana Furnigel. Astfel, Ioo Sandor a fost pe locul întâi la kata Shotokan individual, categoria 16-17 ani; Cristian Timar s-a clasat pe locul 4 la kumite individual 16-17 ani, iar Alexandra Luca a încheiat pe locul 5 la Shotokan individual 16-17 ani. Următorul eveniment va fi Campionatul Național WUKF de copii, la Mediaș, în perioada 18-20 iunie.

Înființat în 1990, clubul Dojokan Activ Aiud s-a remarcat de-a lungul acestor decenii prin rezultatele notorii realizate la nivel național, european și mondial, în panoplia clubului de care se ocupă antrenorul Nicolae Crăciun și instructorul Telegdy Ștefan adunându-se peste două sute de medalii mondiale și europene, dar și peste 2000 de distincții adjudecate în cadrul Campionatelor Naționale și Cupei României. În consecință, reprezentanții clubului din municipiul aiudean s-au aflat mai mereu în prim planul bilanțurilor județene întocmite la finalul fiecărui an. De altfel, în 2020, la secțiunea sporturi neolimpice, primul loc al topului a fost ocupat de Ioo Sandor, devenit al 7-lea reprezentant al Dojokan Activ Aiud ajuns la acest nivel. Ioo Sandor are un palmares de senzație, fiind triplu campion mondial și în patru rânduri campion continental, asta ca să nu mai punem la socoteală campionatele naționale unde mereu s-a clasat pe prima

FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură

Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]