Voleibalista Carolina Radu, din Ocna Mureș, va debuta azi, cu Naționala a României Under 16, în preliminariile europene
Carolina Radu, voleibalistă originară din Ocna Mureș, va debuta astazi cu Nationala Feminină Under 16 de Volei a României în preliminariile balcanice ale Campionatului European 2021.
În această saptamana vor fi din nou mari emotii pentru iubitorii voleiului din Ocna Mures, dar mai ales pentru ocnamuresenii Tatiana si Florin Radu, fiica lor Carolina va debuta in Nationala U16 a Romaniei. Componenta de baza a echipei Dinamo Bucuresti – unde este antrenata de Adrian Radu – Bagheera, Carolina este eleva in clasa a 8 a in Bucuresti la Liceul 163 si va fi capitanul echipei in meciul de azi (numarul 6 in poza). Carolina este foarte legata de orasul nostru, majoritatea vacantelor petrecandu-le aici.
Astazi de la ora 17.30, in cadrul competiției care este organizată în localitatea Vrnjacka Banja din Serbia, echipa Romaniei va juca primul meci cu nationalal Turciei, urmand ca in zilele urmatoare ”tricolorele” sa intalneasca Serbiei (miercuri), Macedoniei de Nord (vineri) și Bulgariei (sâmbătă). Prima clasată se va califica la turneul final al Campionatului European care va avea loc în Ungaria și Slovacia, în perioada 10-17 iulie. Celelalte echipe vor juca în faza a doua a calificărilor, prevăzută în luna mai. Bafta multa Echipei Nationale si Carolinei in meciurile din aceste preliminarii! Respect Tatiana si Florin Radu!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 15 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani