Rămâi conectat

Sport

Talentata tenismenă Brândușa Dumitru (TC Sun Alba Iulia) confirmă: trei turnee câștigate în acest an, la doar 10 ani!

Dan HENEGAR

Publicat

în

Brândușa Dumitru (foto, stânga), o veritabilă speranță a “sportului alb” din România, a reușit noi rezultate de apreciat, câștigând, de curând, două turnee de tenis de câmp la care a luat startul.

Tenismena albaiuliană, legitimată la TC Sun Alba Iulia și antrenată de Călin Moldovan, este la treia competiție adjudecată în acest an, prima fiind Cupa de Iarnă a Râmnicului, turneu organizat în Râmnicu Vâlcea. Au urmat Cupa Dinamo, la Brașov, și Trofeul Marc-Cupa Swisspor, la Cluj-Napoca, în ambele situații fiind învingătoare, plus o finală disputată la Rm. Vâlcea, Cupa Damila. În acest moment, albaiulianca se poziționează pe poziția a 9-a în ierarhia națională la categoria de vârstă 10 ani, cu 1800 de puncte, fiind în urcare.

La Cupa Dinamo, Brândușa Dumitru și-a confirmat statutul de principalul favorit și a câștigat finala disputată cu Ana Maria Cîmpan (CS Văideanu Brașov, cap de serie nr. 2 și locul 13 pe țară), scor 4-2, 4-1. Până la acest meci, Brândușa a trecut de alte două adversare, Alexia Ioana Stroe (CS Văideanu Brașov), scor 4-1, 4-2, și Anastasia Chiuhrii (ACS Nitech), scor 4-2, 4-1.

La turneul din Ardeal, Trofeul Marc – Cupa Swisspor au fost 8 jucătoare, împărțite în două grupe valorice. În Grupa 1 s-a impus Sara Nicole Sitar (Sport Club Călin), iar în Grupa a 2-a prima a fost Brândușa Roxana Dumitru, cu trei succese: 4-0, 4-1 cu Antonia Iulia Simon (ACS Orizont); 4-0, 4-0 cu Antonia Maria Biro (Palatul Copiilor Zalău) și 4-0, 4-0 cu Thea Alexia Borbora (Siderurgica Hunedoara). Învingătoarea turneului la categoria 10 ani feminin a fost decisă în urma partidei dintre cele două, iar la capătul unui meci strâns și extrem de disputat câștigătoare a fost Brândușa Dumitru (cap de serie nr. 2), victorie cu scorul 4-5 (3), 4-1, 10-8 (super tiebreak – decisiv).

“Brândușa și-a demonstrat potențialul, impunându-se în fața jucătoarei clasată pe prima poziție la această categorie de vârstă, chiar dacă, deocamdată, nu o poate detrona din fruntea ierarhiei naționale”, a transmis Cristina Moldovan, reprezentanta TC Sun Alba Iulia.

În concluzie, talentata jucătoare Brândușa Dumitru (TC Sun Alba Iulia) are la activ în 2021 participări la 5 turnee, câștigând trei dintre acestea și disputând o finală, un palmares mai mult decât meritoriu, în compania unor adversare mult mai bine cotate. Reamintim faptul că Brândușa Roxana Dumitru (va împlini 10 ani în 16 martie) a încheiat anul precedent cu un alt concurs câștigat, finala la simplu a turneului Trofeul Aqua Carpatica Brașov.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

Liga 4, prima etapă din retur, victorii concludente pentru Hidro Mecanica Șugag, CS Ocna Mureș și Performanța Ighiu

Dan HENEGAR

Publicat

în

Liga 4, prima etapă din retur, victorii concludente pentru Hidro Mecanica Șugag, CS Ocna Mureș și Performanța Ighiu   *CS Zlatna – Fortuna Lunca Mureșului 1-2 (0-0) După 5 etape în care a luat un singur punct, Fortuna a dat lovitura în duelul formațiilor din subsol, cu toate că a jucat în inferioritate finalul partidei […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea