Duelul de verificare de la Oarda de Jos, între două divizionare terțe, Unirea Alba Iulia și Hermannstadt II, s-a încheiat cu sucesul gazdelor categoric al gazdelor, scor 6-1 (3-1). Este cea mai categorică victorie obținută de formațiile din Alba în această pauză competițională, un set de tenis reușit de „alb-negri” împotriva „lanternei roșii” a Seriei a 7-a din Liga a 3-a.

Pentru amfitrioni au punctat An. David (11, 12, 40), M. Codrea (56), P. Dani (77) și Adam (89), iar sibienii au înscris prin Oroian (22), la scorul de 0-2. Unirea Alba Iulia a repurtat a treia victorie la rând în disputele test remarcându-se tripla lui An. David (a marcat al doilea joc la rând), dar și reușita nou-venitului Paul Dani (2001, ex-CSȘ Blaj).

Unirea Alba Iulia: Sporea – Zsigmond, N. Rus, Mardare, Ad. Matei – Pocol, Haj, Selagea, Joldeș – Fetița, An. David (prima repriză); Sîntoma – F. Morar, Scrob, V. Codrea, Al. Giurgiu – Adam, Bîrdea, D. Lupșan, Bakcsi – P. Dani, M. Codrea (actul secund), au mai intrat Cr. Păcurar, Dehelean. Absenți Bucurică, Mâlnă, M. Dăscălescu jr (din motive medicale). Antrenori Adrian Bicheși, Marcel Rusu și Ștefan Mardare

Până în prezent, gruparea din Cetatea Marii Uniri a jucat meciuri de verificare cu CS Hunedoara (4-1, acasă), Măgura Cisnădie (1-2, deplasare), CS Hunedora (0-1, deplasare), Energia Săsciori (4-1, deplasare), Măgura Cisnădie (1-0, acasă, gol An. David 88). CSM Deva (6 martie, acasă). Ultima repetiție este fixată cu CSM Deva (sâmbătă, 6 martie, tot la Alba Iulia)

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă O nouă etapă în eșalonul terț, un nou derby „de Alba”, la Galda de Jos, între Industria și CSM Unirea Alba Iulia. Metalurgistul Cugir joacă în fața fanilor cu […]