CSO Cugir, medalii la Cupa Mondială de Karate Tradițional | Fotbalistul Marian Codrea (Unirea Alba Iulia) – locul întâi
La Cupa Mondială de Karate Tradițional, întrecere desfășurată în ultima lună a anului trecut, reprezentanții Clubului Sportiv Orășenesc Cugir au izbutit rezultate deosebite. Aceștia au urcat în patru rânduri pe podiumul de premiere, pe locul întâi reușind să se claseze Marian Codrea (component al divizionarei terțe Unirea Alba Iulia).
Țara gazdă a întrecerii a fost Cehia, evenimentul, ce a avut o participare numeroasă, chiar peste așteptări, derulându-se în Praga, capitala țării. Din cauza pandemiei de coronavirus, a avut loc o ediție specială, online, gândită de organizatori pentru a limita la minimum sau chiar a evita contactul între participanți. Din acest motiv au fost acceptate numai probe individuale, fără concursul pe echipe, sau altele care includeau doi sau mai mulți competitori.
Revenind la karateka de sub Drăgana, aceștia au primit recent diplomele și medaliile corespunzătoare preformanțelor înregistrate la acest important concurs, cugirenii, în frunte cu Sensei Vasile Pricob (6 Dan), antrenorul secției de karate tradițional, distingându-se printre participanții români premiați în Cehia.
Locurile ocupate de reprezentanții CSO Cugir au fost următoarele: Vasile Pricob – locul trei, Marian Ștefan Codrea – locul întâi, Cătălin Mortură – locul trei, Robert Ungureanu – locul trei, Irina Codrea – locul 4, Mara Roman – locul 5, Paul Anton Codrea – locul șase, Karina Rus – locul șase.
“Felicitări tuturor participanților! Mulțumiri părinților, antrenorului, clubului și tuturor susținătorilor! Mulțumiri calde se cuvin antrenorului, concurentului și premiatului, Sensei Vasile Pricob”, a apreciat Marian Codrea, unul dintre karateka din Cugir.
Revenind la atacantul Unirii Alba Iulia, acesta este un sportiv polivalent și practică de 9 ani karate tradițional shotokan fudokan (variantele kata, prezentare, și kumite, luptă), răstimp în care a cucerit mai multe titluri naționale, dar și trofee europene și mondiale. Fotbalistul în vârstă de 21 de ani face parte dintr-o familie numeroasă, majoritatea fraților său practicând cel puțin un sport (vezi Irina și Paul, prezenți și ei în Cehia). În 2019, Marian a devenit vicecampion mondial, la competiția de la Curitiba (Brazilia) clasându-se pe locul secund la Embo masculin (o variantă de prezentare în echipă de doi sportivi). Fotbalistul nu este la prima performanță de acest gen, întrucât la Mondialul din Italia, din 2017, a obținut un loc doi la kata pe echipe, același rezultat realizându-l în două rânduri și la Campionatele Europene.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 11 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani