Doi șoferi, prinși BEȚI la volan în weekend-ul de după Anul Nou, de polițiștii din Alba. Ce alcoolemie aveau
Doi soferi au fost prinși de către polițiștii din Alba în acest weekend, conducând sub influența alcoolului. Cea mai mare valoare al alcoolemiei a fost de 0,83 mg/l alcool pur.
La data de 2 ianuarie 2021, în jurul orei 23.15, polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Jidvei, în timp ce acționau pa raza localității Bălcaciu, l-au depistat pe un tânăr de 33 de ani, din comuna Jidvei, care conducea un autoturism fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,50 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 3 ianuarie 2021, în jurul orei 02,00, polițiștii de ordine publică din Blaj l-au depistat pe un bărbat de 34 de ani, din comuna Șona, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat, pe strada Tudor Vladimirescu din Blaj, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și conducerea, pe drumurile publice, a unui autovehicul neînmatriculat.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | INCENDIU pe DN 7, la Vințu de Jos: Un autocamion a luat foc. Intervin pompierii cu două autospeciale
INCENDIU pe DN 7, la Vințu de Jos: Un autocamion a luat foc. Intervin pompierii cu două autospeciale Un incendiu a izbucnit marți după-masa pe DN 7, la Vințu de Jos. Un autocamion a luat foc. Sectia de pompieri Sebes intervine cu două autospeciale pentru localizarea și stingerea unui incendiu, izbucnit la un camion în […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Curier Județeanacum 3 zile
Molnar Bianca, albaiulianca șefă de armă, pe arma Geniu, a Școlii Militare de Maiștri Militari și Subofițeri „Basarab I” din Pitești. Ce medie a avut absolventa
-
Curier Județeanacum 3 zile
29 iulie 2024 | ZIUA Imnului Național al României, sărbătorită la Alba Iulia. Ceremonial organizat în Piața Tricolorului. PROGRAM
-
Curier Județeanacum 2 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază