Unul dintre braconierii care au împușcat doi cai în comuna Lupșa, a fost REȚINUT de polițiști. Tânărul este cercetat pentru patru fapte penale
Potrivit IPJ Alba, un tânăr din comuna Lupșa a fost reținut de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi, Substanțe Periculoase. Ar fi împușcat doi cai pe care, ajutat de un alt bărbat, i-ar îngropat, pentru a-și ascunde urmele faptelor. Tânărul va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor legale.
La data de 26 aprilie 2020, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi, Substanțe Periculoase din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au luat măsura reținerii, pentru o perioadă de 24 de ore, față de un tânăr de 21 de ani, din comuna Lupșa, care este cercetat pentru braconaj cinegetic, uciderea animalelor, cu intenție, fără drept, uz de armă letală, fără drept și violare de domiciliu.
Se pare că, în seara zilei de 21 aprilie 2020, tânărul, care este deținător legal de armă de vânătoare, s-ar fi deplasat pe raza localităților Sărtaș și Valea Lupșii, pentru a vâna, fără însă a deține o autorizație.
Tânărul ar fi împușcat doi cai, care aparțineau unei familii din Valea Lupșii, aflați la pășunat, confundându-i, cel mai probabil, cu vânat.
Ulterior, bărbatul ar fi pătruns, fără drept, în curtea locuinței proprietarilor animalelor, după care s-a întors la animale și l-a ucis pe unul dintre cai, care inițial fusese doar rănit.
Pentru a ascunde urmele faptelor sale, tânărul, ajutat de un bărbat de 40 de ani, din comuna Lupșa, a îngropat animalele moarte și a mascat zona cu vegetație.
Reținutul va fi prezentat azi, 27 aprilie 2020, în fața magistraților din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpeni, pentru dispunerea măsurilor legale.
Cercetările sunt continuate.
Sursă foto: Arhivă
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 55 de ani, din Gârda de Sus, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 55 de ani, din Gârda de Sus, a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Sportacum 2 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Ştirea zileiacum 2 zile
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori