CORONAVIRUS: Situația din Alba – 88 de persoane în carantină, 1237 autoizolate la domiciliu și 438 ieșite din autoizolare
Cazurile de coronavirus confirmate s-au înmulțit în România, în principal în ultimele zile, numărul lor ajungând, luni la amiază la 576 de cazuri și 4 decese. 143 de noi cazuri de coronavirus au fost înregistrate în ultimele 24 de ore.
Situația statistică actualizată pentru județul Alba, 23.03.2020, ora 9,00:
- Număr persoane în carantină – 88;
- Număr persoane auto-izolate la domiciliu – 1237;
- Număr persoane ieșite din autoizolare – 438;
- Corturi instalate pentru pretriaj la unitățile spitalicești – 1 Alba Iulia, 2 Aiud, 2 Cîmpeni, 1 Abrud, 1 Blaj, 1 Cugir, 2 Sebeș, 2 A1, km 312 parcare CIC – Pianu;
- Containere modulare instalate pentru pretriaj la unitățile spitalicești puse la dispoziție de Instituția Prefectului – Județul Alba – 2 Alba Iulia, 1 la Aiud.
În ultimele 24 de ore, 394 echipaje mixte, formate din reprezentanți ai Inspectoratului Județean de Poliție Alba, ai Inspectoratului Județean de Jandarmi Alba și ai Polițiilor Locale au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19. Astfel, s-a verificat modul de nerespectare a măsurii de izolare în cazul a 415 persoane și 36 de societăți comerciale pentru a se asigura suspendarea activității.
Polițiștii din județul Alba acționează în sistem integrat, alături de celelalte structuri din dispozitivul de ordine și siguranță publică și sunt prezenți în teren pentru prevenirea și combaterea criminalității, precum și pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență, prin verificarea persoanelor care trebuie să respecte măsura izolării la domiciliu sau a carantinării, pentru fluidizarea traficului și însoțirea autovehiculelor care tranzitează județul Alba cu persoane care revin din afara granițelor.
Reamintim tuturor cetățenilor că nerespectarea legislației în vigoare atrage sancțiuni și, foarte important, necunoașterea legii nu poate fi invocată ca scuză. Tocmai de aceea, recomandăm tuturor să se informeze doar din surse oficiale.
De asemenea, vă reamintim că este esențial să fim responsabili, să conștientizăm faptul că suntem parte dintr-o colectivitate, iar acțiunile noastre pot afecta comunitatea în care trăim. Vă rugăm să rămâneți în casă, pentru siguranța dumneavoastră și a celor dragi!”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
INCENDIU la un autoturism în Cistei: Intervin pompierii din Blaj cu o autospecială Un incendiu a izbucnit duminică noaptea la un autoturism în Cistei. Intervin pompierii din Blaj cu o autospecială. Citește și: Doi oameni ai străzii, judecați pentru incendiul care a distrus sala „1 Mai” din Alba Iulia Garda de intervenție Blaj intervine cu […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 5 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie