Rezultatele ANCHETEI DSP în cazul bărbatului de 38 de ani, DECEDAT la UPU Alba: Timpii consemnați în fișa UPU sunt corecți. Au fost respectate prevederile și procedurile
Rezultatele ANCHETEI DSP în cazul bărbatului de 38 de ani, DECEDAT la UPU Alba: Timpii consemnați în fișa UPU sunt corecți
După vizionarea înregistrărilor de pe camerele video de supraveghere și ancheta DSP Alba, echipa de control a comunicat rezultatele anchetei în cazul pacientului de 38 de ani care a decedat la UPU Alba, joi seara.
Pacientul a intrat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia la ora 19:27, la scurt timp s-a realizat înregistrarea sa, iar la ora 19:36 i se verifică parametrii, fiind luat spre a fi consultat.
În triaj, când a ajuns pacientul, mai erau patru persoane, dintre care una se înregistra, iar după circa 2 minute a fost preluat pentru înregistrare bărbatul de 38 de ani. În procesul verbal întocmit de reprezentanții DSP Alba se arată: ”Din datele consemnate în Fișa UPU cu nr (….) din data de 23.01.2020, reiese faptul că pacientul în vârstă de 38 de ani s-a prezentat în UPU la ora 19:27, ora primului consult medical fiind la 19:36 min (…)
După confruntarea cu înregistrările video ale camerelor de supraveghere am constatat că timpii consemnați în fișa UPU sunt corecți (…) este cod verde, iar timpul maxim de așteptare este de 60 de minute. Au fost respectate prevederile și procedurile”.
La ora 19.54 pacientul se află la urgențe majore, unde i se administrează tratament, iar pe camerele de supraveghere se observă că alături de el se află cadre medicale cu care comunică. Saturația încă este bună, iar după ora 20.00 starea de sănătate i se agravează brusc. Ulterior, în jurul orei 20.25, intră în stop cardio-respirator.
7 cadre medicale se află în jurul său (dintre care 3 medici UPU și 1 medic ATI), iar unul dintre medici (căruia i se terminase tura la ora 20.00, dar a rămas în continuare) încearcă să îl intubeze. Pacientului i se efectuează traheostomia, iar apoi este resuscitat timp de 60 de minute, rând pe rând, de către medici, însă din păcate fără succes.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Parada portului popular săsesc la Câlnic: Întâlnirea sașilor câlniceni și sfințirea Bisericii Evanghelice din localitate, restaurată cu fonduri europene
Parada portului popular săsesc la Câlnic: Întâlnirea sașilor câlniceni și sfințirea Bisericii Evanghelice din localitate, restaurată cu fonduri europene Un eveniment deosebit a avut loc marți, 6 august 2024, la Câlnic: întâlnirea sașilor câlniceni și sfințirea Bisericii Evanghelice din localitate. La acest moment important pentru comuna Câlnic au participat și oaspeți de seamă, printre care […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Sportacum 5 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Sportacum 3 zile
Partidă de verificare, Retezatul Hațeg – Metalurgistul Cugir 1-6 (1-4) | Set pentru divizionara terță
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
4 august 1919, armata română intră în centrul Budapestei, pentru a înlătura regimul bolşevic a lui Bela Kun. Soldaţii români au pus opinca pe Parlamentul din Budapesta
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor