Vremea rea îi ține pe români în casă! Prezența la vot la ora 9.00, scăzută comparativ cu primul tur
Vremea rea îi ține pe români în casă! Prezența la vot la ora 9.00, scăzută comparativ cu primul tur
Vremea rea îi ține pe români în casă! 610.918 de români au votat, duminică, în țară, până la ora 9.00, înregistrându-se o prezență la vot de 3,35%, potrivit datelor Biroului Electoral Central (BEC). În primul tur, la aceeași oră, votaseră 640.431 de alegători, prezența la vot fiind pe 10 noiembrie de 3,51%.
Până duminică, la ora 09.00, au votat, în țară, 610.918 români. Dintre aceștia, 508.382 sunt votanți pe liste permanente, 102.292 sunt votanți pe liste suplimentare, iar 244 și-au exercitat votul folosindu-se de urna mobilă.
Prezența este la ora 09.00, potrivit datelor Biroului Electoral Central, de 3,35% .
Județele în care se înregistrează cea mai mare prezență sunt Ilfov (4,57%), Teleorman (4,50%), Olt (4,40%) și Tulcea (4,29%).
La polul opus, se află Harghita (1,26%), Covasna (1,39%), Satu Mare (2,51%), Vaslui (2,55%) și Mureș (2,56%), unde prezența la vot este cea mai scăzută.
Comparativ, în primul tur, 640.431 de alegători votaseră în primele două ore de la deschiderea urnelor, înregistrându-se atunci o prezență de 3,51%, potrivit datelor Biroului Electoral Central (BEC).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
VIDEO | Circulaţia rutieră ÎNCHISĂ pe podul de la Gâmbaş, din cauza degradărilor: Localnicii din sat, adunare pentru deblocarea podului. Motivul, ruta alternativă impracticabilă
Circulaţia rutieră ÎNCHISĂ pe podul de la Gâmbaş, din cauza degradărilor: Localnicii din sat, adunare pentru deblocarea podului. Motivul, ruta alternativă impracticabilă Din cauza degradărilor tot mai accentuate, podul de peste râul Mureş din Gâmbaş, situat pe drumul județean DJ 107Z: Ciumbrud (DJ107E) – Păgida – Gâmbaș, va fi închis circulaţiei rutiere şi pietonale, potrivit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Sportacum 2 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Curier Județeanacum 4 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac
-
Actualitateacum 15 ore
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici