Alin Ignat, prim-vicepreședinte TNL: “Propunerea mea, prin care plata indemnizației pentru concediile medicale trece integral în sarcina statului, a fost adoptată tacit de Senat!
Alin Ignat, prim-vicepreședinte TNL: “Propunerea mea, prin care plata indemnizației pentru concediile medicale trece integral în sarcina statului, a fost adoptată tacit de Senat!”
În urmă cu câteva luni, am formulat o propunere legislativă prin care angajatorii să nu mai fie nevoiți să suporte plata indemnizației pentru primele 5 zile de concediu medical al angajaților.
Rațiunea inițiativei preluată și depusă de colegii mei, deputații Mara Mareș și Robert Sighiartău, a fost eliminarea dublei impuneri pentru angajatorii din România care astăzi sunt nevoiți să plătească și contribuții la Fondul Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (FNUASS) și indemnizația pentru primele 5 zile de concediu medical al angajaților.
Proiectul nostru, adoptat tacit de Senat, prevede trecerea integrală a plății indemnizației pentru concediile medicale în sarcina statului, așa cum este normal, mai exact, din contribuția pe care angajatorii o plătesc deja pentru acestea la FNUASS.
Inițiativa legislativă va merge la Camera Deputaților, for decizional în materie, unde am convingerea că va fi adoptată și va deveni lege.
Mă bucur că s-a făcut un prim pas pentru normalizarea cadrului legislativ în care mediul privat își desfășoară activitatea și astfel, vom putea ușura povara pe care statul o pune astăzi pe umerii antreprenorilor.
Asigur toți oamenii de afaceri că voi continua să lupt, în activitatea mea, pentru a crea condiții normale pentru funcționarea corectă și optimă a motorului economiei românești.
Alin Ignat, prim-vicepreședinte TNL România
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
VIDEO | Circulaţia rutieră ÎNCHISĂ pe podul de la Gâmbaş, din cauza degradărilor: Localnicii din sat, adunare pentru deblocarea podului. Motivul, ruta alternativă impracticabilă
Circulaţia rutieră ÎNCHISĂ pe podul de la Gâmbaş, din cauza degradărilor: Localnicii din sat, adunare pentru deblocarea podului. Motivul, ruta alternativă impracticabilă Din cauza degradărilor tot mai accentuate, podul de peste râul Mureş din Gâmbaş, situat pe drumul județean DJ 107Z: Ciumbrud (DJ107E) – Păgida – Gâmbaș, va fi închis circulaţiei rutiere şi pietonale, potrivit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Curier Județeanacum 5 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac
-
Actualitateacum 17 ore
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg