Înotătorii de la LPS Alba Iulia, 4 medalii la Campionatul Național de cadeți | Daria Remete – campioană și vicecampioană națională
Recent, timp de patru zile, în Bazinul Olimpic din Târgoviște s-a disputat finala Campionatului Național de cadeți la înot, întrecere importantă la care au luat startul 390 de sportivi ce au reprezentat 64 de cluburi din țară.
Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia a avut în concurs 11 înotători, pregătiți de profesorii Daniela și Nicolae Bob. La finele naționalelor, zestrea competitorilor din Cetatea Marii Uniri a cuprins 4 medalii, una de aur, una de argint și două medalii de bronz.
Dar iată rezultatele: *Daria Remete (fete, 12 ani): o medalie de aur în proba de 100 metri bras și o medalie de argint în proba de 100 metri spate. S-a mai clasat pe locul patru în proba de 50 metri fluture, locul cinci în proba de 200 metri mixt și locul opt în proba de 100 metri fluture;
*Lukas Stâncel (băieți, 13 ani): o medalie de bronz în proba de 400 metri mixt; locul cinci în proba de 200 metri mixt, locul șapte în probele de 100 metri spate și 200 metri spate, precum și locul opt în proba de 50 metri liber:
*Alexandru Buda (băieți, 14 ani) – o medalie de bronz în proba de 200 metri bras și locul șase în proba de 100 metri bras.
La individual au mai realizat rezultate foarte bune clasându-se în primii opt și următorii: *Armand Enescu (băieți, 12 ani) – locul patru în proba de 200 metri spate și locul cinci în proba de 100 metri spate; *Aleandru Comșa (băieți, 14 ani) – locul șase în proba de 200 metri spate; *Daria Adam (fete, 13 ani) – locul șapte în probele de 200 metri fluture și 200 metri spate, locul opt în proba de 800 metri liber. D
e asemenea, în probele pe echipe, ștafeta masculină de 13 ani, compusă din Lukas Stâncel, Cătălin Șușman, Robert Krizbai și Cristian Luca, a încheiat pe poziția a 5-a în proba de 4×100 metri liber și pe locul al 8-lea al probei de 4×100 metri mixt.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean
CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean A treia victorie consecutivă pentru CIL Blaj, nou-promovata în eșalonul terț, în jocurile de verificare, scor 7-1 (4-1) cu Hermannstadt Under 19. Pentru formația din „Mica Romă” au punctat Cioară (dublă, un gol […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 3 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare