Seso Câmpia Turzii – FC Unirea Alba Iulia 0-1 (0-0)

Redactia Ziarului Unirea

După ce joi jucătorii divizionarei secunde din Cetatea Marii Uniri şi-au încasat rata contractuală cuvenită lunii noiembrie, sâmbătă, FC Unirea a învins în deplasare al 4-lea adversar din eşalonul terţ, Seso Câmpia Turzii, fără a primi gol în această iarnă. Unicul gol al meciului de a durat numai 80 de minute (din pricina terenului şi frigului) a fost înscris de Al. Giurgiu (61, din lovitură liberă). Antrenorul Stelian Gherman i-a folosit întâia oară pe nou-veniţii V. Florea şi M. Petrescu, dar a renunţat la Ban (Gloria Arad) şi Arsenie (Şcoala de fotbal „Ardealul” Cluj). Altfel, amicalul de azi cu Sănătatea Cluj a fost anulat, iar miercuri „alb-negrii” vor juca miercuri, la Călan cu FC Hunedoara (echipa fostului antrenor unirist Aurel Şunda).  Pentru FC Unirea au evoluat următorii: Pascal – Mădularea, Schuller, I. Stan, V. Florea – Negură, Pleniceanu, D. Militaru, M. Petrescu – Pecarov, M. Mariş, mai intrând Lasc, Toderaş, Ov. Oniga, Al. Man, Potopea, M. Oprea, Al. Giurgiu, Ciofu, Arsenie, S. Mureşan, M. Tănasă, Ban. Au lipsit din motive medicale Bălu, Bumbac, Bucurică, I. Şerban, Cl. Oara, M. Pistol, I. Grozav, A. Ianc, dar şi juniorii R. Moga, Contor, Căt. Ivaşcu, G. Croitoru.
lDepunctare fără acoperire
Preşedintele Dunării Galaţi, Auraş Braşoveanu, a făcut publice sâmbătă numele echipelor care vor fi excluse sau depunctate de la nivelul ligii secunde „Ştiu de trei echipe care vor fi excluse: Mureşul Deva şi Arieşul Turda din seria secundă, Victoria Brăneşti din prima serie. În plus, există un număr însemnat de echipe depunctate, printre care Săgeata Năvodari, Unirea Alba Iulia, FC Olt, FC Snagov, FC Maramureş sau Gloria Buzău”, a declarat Braşoveanu la Radio GSP. „Este o informaţie eronată, aceea că ni se vor retrage două puncte. Noi am plătit în termen, în luna decembrie restanţele către foştii jucători. A fost o încurcătură a actelor la comisii, nu avem nicio emoţie în acest sens”, a contracarat Mihai Dăscălescu, preşedintele executiv al FC Unirea Alba Iulia.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]