REZULTATE provizorii OFICIALE, de la BEC, la alegerile europarlamentare: PSD Alba poate cânta ”S-au scuturat toți trandafirii”. Ce procent RUȘINOS a obținut
După maneaua lui Guță și melodia populară de campanie cântată de copii pe care a ”dansat” în campania electorală, PSD Alba poate să schimbe liniștit registrul pe cântece de dor și jale, cum ar fi, de exemplu ”S-au scuturat toți trandafirii”, căci numai asta le rămâne de făcut social-democraților acum, când văd cu cât au fost prețuite de electorat măririle de pensii și salarii, creșterea economică și mult trâmbițata bunăstare cu care i-a umplut din cap până în picioare pe locuitorii județului.
Conform rezultatelor provizorii publicate de Biroul Electoral Central, după numărarea voturilor din 429 de secții de votare (97% din totalul secțiilor din județ), procentul la alegerile europarlamentare obținut de PSD Alba e atât de mic încât peste câteva zile ar fi de mirare să mai aibă același președinte și aceeași echipă de conducere. Social democrații din Alba au reușit să cucerească doar 17,22% din electorat, asta în timp ce PNL a obținut 46,76%, iar USD-PLUS era cât pe ce să dea peste ei (făcându-i însă ”afiș” în câteva locuri, cum ar fi spre exemplu Alba Iulia) – 15,64%.
Rezultatele provizorii de la BEC pentru celelalte partide sunt: Pro România – 4,58%; PMP – 4,26%, UDMR – 3,19%; ALDE – 2,80%; PRO DEMO – 0,6%.
Potrivit BEC, PNL s-a situat pe primul loc în preferințele electoratului, fiind votat de 70.009 alegători; PSD – 25.792; USR-PLUS – 23.437; Pro România – 6.869; PMP – 6.381, UDMR – 4.785; ALDE – 4.202; PRO DEMO – 913.
Și chiar când credeam că nu se poate mai rău, ce să vezi, USR-PLUS trece în viteză pe lângă (sau direct peste?) PSD în Alba Iulia, primul obținând un procent de 23,33% din opțiunile electoratului, față de 14,42% câți s-au îndurat să voteze pentru social-democrați, asta în timp ce PNL a câștigat 41,56% (procent calculat când încă mai erau doar câteva secții de numărat).
Și cum un necaz nu vine niciodată singur, electoratul i-a contrazis pe PSD-iștii din Alba (care au considerat întrebările de la referendum ”fără sens”) și au votat și aici într-un număr covârșitor ”Da” – peste 81% din cei prezenți la urne.
Cam atât despre alegerile din Alba care, sper, i-au adus pe PSD-iști cu picioarele pe pământ, că prea pluteau peste râurile de lapte și miere pe care. spuneau ei, le-au făcut să curgă prin județ. Culmea, electoratul nu le-a văzut! GHINION!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Grupul de Tulnicărese ”Apuseni”, invitat de onoare la Festivalul „Glasul Buciumului” din Munții Vrancei: Cartea ”Povestea Tulnicului din Munții Apuseni”, lansată cu ocazia zilelor orașului Câmpeni
Grupul de Tulnicărese ”Apuseni”, invitat de onoare la Festivalul „Glasul Buciumului” din Munții Vrancei: Cartea ”Povestea Tulnicului din Munții Apuseni”, lansată cu ocazia zilelor orașului Câmpeni Grupul de Tulnicărese ”Apuseni” este invitat de onoare la Festivalul „Glasul Buciumului” din Munții Vrancei. Cartea ”Povestea Tulnicului din Munții Apuseni”, scrisă de nepoata Marianei Gligor, declarată „Tezaur Uman […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 11 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani