FOTO. Un bucătar din Alba a uitat de aragaz și cuptor. Modalitate inedită de a de a pregăti preparate delicioase, la mașina de spălat vase și la expresorul de cafea
Albaiulianul chef Cosmin Toma ne surprinde din nou cu moduri inedite de a pregăti preparate delicioase: mâncare făcută la mașina de spălat vase și la expresorul de cafea!!
Chef Cosmin Toma, din Alba Iulia, cunoscut pentru inventivitatea și modul original în care gătește, a ales o modalitate mai puțin cunoscută de a găti mâncarea.
Și cum creativitatea nu are limite pentru bucătarul Cetății, acesta a uitat de aragaz și cuptor și folosește mașina de spălat vase pentru a pregăti mâncare: somon gătit la mașina de spălat vase și cuș cuș gătit la expresorul italian de cafea.
„Cum mi-a venit ideea: Nu sunt singurul bucătar care a gătit la mașina de spălat vase. Am vrut să încerc ceva nou. Îmi place să experimentez și să fac mâncăruri altfel. Mâncarea făcută la mașina de vase se aseamănă cu tehnica folosită de mulți bucătari în bucătăria lor.
Sous Vide este o tehnică modernă de a găti carnea și legumele la o temperatură scăzută unde ingredientele își păstreză mai bine aromele. Eu am gătit la 70 grade. Pentru a găti la mașina de spălat vase trebuie să ai un borcan ce se închide etanș. Se poti găti și creveți, compoturi, pește”, spune chef-ul albaiulian.
Ingredientele pentru această rețetă sunt următoarele: somon fără piele, supă de pui, lime, lemon gras, ciuperci chinezești uscate, cuș cuș, mango uscat sărat afumat, ulei de măsline și sare lichidă.
Consultant la mai multe restaurante din Transilvania, Cosmin Toma a participat de-a lungul timpului la diverse competiții și expoziții cu specific culinar.
[nggallery id=7108]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața”
Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața” Alin Sântea, un tânăr din Tărtăria, comuna Săliștea, a realizat primul tatuaj în urmă cu mai bine de 10 ani, folosindu-se de un aparat improvizat şi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 13 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani