FOTO: ”Fiecare copil merită o poveste” – sesiune de formare la Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba
Începând cu luna septembrie 2018, Asociația OvidiuRo derulează în România un program pilot de lectură ce se adresează în primul rând preșcolarilor și școlarilor mici din zonele defavorizate. Programul are ca obiectiv diseminarea de resurse educaționale de calitate și formarea de formatori care să contribuie la creșterea calității educației preșcolare și școlare mici din fiecare județ.
Intitulat sugestiv Fiecare copil merită o poveste programul a ajuns vineri, 22 martie 2019, la Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba unde începând cu ora 13:00 a avut loc o sesiune de formare la care au participat 25 de bibliotecari din mediul urban și rural. Sesiunea a fost susținută de doamna Elena Mocăniță, manager la Agenția pentru Educație Timpurie. Bibliotecarii prezenți au primit câte un set educational cu cărți și informații privind modalitățile de implementare ale programului pilot de lectură în grădinițe, program ce poate fi derulat de bibliotecile publice în parteneriat cu Asociația OvidiuRo. Tot cu acest prilej Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba a primit ca donație o minibibliotecă și o colecție de cărți illustrate pentru copii.
Programul Fiecare copil merită o poveste are ca priorități oferirea de cărți copiilor ce provin din familii defavorizate, formarea de formatori în metode centrate pe dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii la preșcolari și școlarii mici și dotarea cu centre de bibliotecă în grădinițe sau școli din zonele defavorizate.
Activitatea face parte din proiectul 7.5 Parteneriate și este organizată de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba în parteneriat cu Asociația OvidiuRo și cu Inspectoratul Școlar Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României