Ioan Lazăr, liderul ALDE Alba: ALDE nu va susține pe niciunul dintre cei doi viceprimari la conducerea Primăriei Alba Iulia
Președintele ALDE Alba, Ioan Lazăr, a declarat miercuri în cadrul unei conferințe de presă că în cazul în care Mircea Hava, care este pe un loc eligibil pe lista PNL pentru alegerile europarlamentare, pleacă din fruntea Primăriei Alba Iulia, ALDE nu îi va susține pe niciunul dintre cei doi viceprimari, Gabriel Pleșa și Paul Voicu.
”Actualul primar Mircea Hava este pe un loc fruntaș, eligibil pe lista PNL pentru alegerile europarlamentare. Așa că a început lupta între cei doi viceprimari: cine să îi fie urmașul, cine să îi ia locul. Voi avea ol întâlnire cu cei doi consilieri ALDE, iar ALDE nu va susține pe niciunul dintre cei doi. Nici pe Gabi Pleșa, nici pe Paul Voicu. Poate vi s-ar părea normal ca ALDE să susțină un fost liberal, Gabi Pleșa, că nici dânsul nu mai este liberal acum. Dacă vă amintiți, la un miting, vara trecută, al opoziției împotriva actualei guvernări, a participat toată spuma, toată conducerea PNL și PDL, a fost domnul Mircea Hava, domnul Dumitrel, lomnul Roman, alți parlamentari, dar conducătorul echipei, cu o trompetă în mână, a fost viceprimarul Gabi Pleșa. Ce o fi gândit atunci când a strigat vorbe urâte la adresa lui Călin Popescui Tăriceanu, nu știu, dar m-a dezamăgit foarte tare această ieșire a lui. De aceea nu o să-l susținem, nu o să votăm ca dânsul să rămână la conducerea Primăriei Alba Iulia în cazul în care pleacă Mircea Hava. Iar în legătură cu domnul Paul Voicu nu am multe de spus, decât că din punctul meu de vedere nu este potrivit pentru a conduce consiliul local și municipiul Alba Iulia”, a declarat Ioan Lazăr.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei
Ambulatoriul Spitalului Orășenesc Abrud va fi modernizat și dotat cu echipamente medicale performante: A fost semnat contractul de finanțare de peste 6,5 milioane lei Autoritatea de Management pentru Programul Sănătate a alocat primele două contracte de finanțare către Organismul Intermediar Program Sănătate din cadrul Agenției pentru Dezvoltare Regională Centru, în cadrul Priorității 1 a Programului, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3