Doi ani de la explozia de la Micești: Niciun vinovat deocamdată în cazul tragediei în urma căreia au murit soţii Ciugudean
Doi ani de la explozia de la Micești: Niciun vinovat deocamdată în cazul tragediei în urma căreia au murit soţii Ciugudean
În dosarul aflat la Parchetul Judecătoriei Alba se cercetează încă circumstanțele producerii tragediei! – S-au împlinit 2 ani de când a decedat și cea de-a doua victimă a exploziei din 16 ianuarie 2017
La 2 ani de la decesul a doi oameni tineri, complet nevinovați, în urma unei explozii care a avut loc în locuința lor din cartierul Micești, încă nu a fost identificat niciun vinovat, dosarul penal deschis pentru ucidere din culpă fiind tot în faza stabilirii circumstanțelor.
”În dosarul penal cu numărul 265/P/2017 se efectuează cercetări cu privire la infracţiunea de ucidere din culpă de către organele de cercetare penală din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia – Biroul de Investigaţii Criminale, sub conducerea şi supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia. La acest moment procesual cercetările vizează stabilirea circumstanţelor în care s-a produs decesul persoanelor vătămate.
Urmărirea penală se efectuează cu privire la faptă, iar nu cu privire la vreo anumită persoană fizică sau juridică”, a venit sec răspunsul de la Parchetul Judecătoriei Alba Iulia, ca urmare a unei solicitări făcute de ziarul ”Unirea“. Este practic același răspuns primit în ianuarie 2018, când se împlinea 1 an de la tragedie.
În cei doi ani scurși nu au fost stabilite nici măcar circumstanțele în care s-a produs tragedia, darămite să fie cineva tras la răspundere. Cristian și Anca Ciugudean au decedat în urma exploziei care a avut loc în 16 ianuarie 2017. Se pare că în locuința lor din Micești s-a produs o acumulare de gaze, iar în momentul în care au încercat să aprindă focul în soba pe lemne s-a declanșat o puternică explozie.
Cristian Ciugudean (42 de ani) şi soţia acestuia, Anca Ciugudean (41 de ani), au fost răniţi grav, având arsuri multiple şi fiind transportaţi la Spitalul Judeţean Alba. Bărbatul a decedat în cursul serii de 16 ianuarie 2017, la spital. Femeia a rămas internată cu arsuri grave şi a fost transportată la Spitalul de Arşi din Bucureşti. Anca avea arsuri pe 50% din suprafaţa corpului şi şanse minime de supravieţuire.
Anca Ciugudean a decedat duminică, 29 ianuarie 2017, în spital. Cei doi soți au murit complet nevinovați. Potrivit declarațiilor de la acea vreme ale furnizorului de gaze naturale DelGaz Grid, explozia s-a produs ca urmare a unei acumulări de gaze de la o conductă fisurată.
Potrivit declarațiilor vecinilor, pe stradă avuseseră loc în toamna anului 2017 lucrări ample de infrastructură angajate de Primăria Alba Iulia și mai multe conducte de gaze ar fi fost lovite de cupele excavatoarelor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Claudiu Petruț, tânărul din Alba care și-a licitat porumbeii pentru a construi o casă unei familii nevoiașe: „Cred că dai cu o mână și primești cu cealaltă. Mă simt împăcat sufletește”
VIDEO | Claudiu Petruț, tânărul din Alba care și-a licitat porumbeii pentru a construi o casă unei familii nevoiașe: „Cred că dai cu o mână și primești cu cealaltă. Mă simt împăcat sufletește” Într-o recentă apariție la Radio Unirea FM, Claudiu Petruț, tânărul din Alba cunoscut pentru gesturile sale de caritate, a vorbit despre proiectul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 3 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată
-
Ştirea zileiacum 2 zile
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani