Asfaltarea drumului județean dintre Galda de Jos și Mogoș, neatractivă din cauza bazinului electoral limitat
Asfaltarea drumului județean dintre Galda de Jos și Mogoș, neatractivă din cauza bazinului electoral limitat.
Președintele ALDE Alba, Ioan Lazăr, a readus în actualitate situația dezastruoasă în care se află un drum județean, care, în ciuda atractivității turistice a zonei pe care o străbate, este într-o stare deplorabilă. Este vorba despre drumul județean care leagă Galda de Jos de Mogoș.
”În vacanța de 1 Mai am parcurs acest drum sinuos, plin de gropi și de praf, dar am observat că zona este atractivă pentru o mulțime de oameni, valea fiind plină de mașini, corturi și de oameni veniți la iarbă verde sau la grătar. De la tabăra școlară și până la Mogoș, drumul este groaznic, parcă uitat de timp.
Regretatul vicepreședinte al Consiliului Județean, Alin Cucui, spunea că cel mai târziu în această primăvară, drumul va fi asfaltat. Dacă dânsul nu mai este, cei din CJ au uitat complet de acest tronson? Oamenii din zonă să își piardă orice speranță?”, se întreabă președintele ALDE Alba. Totodată, liderul partidului ar vrea să știe și de ce primarul din Întregalde nu își găsește curajul să pună problema acestui drum ”la împărăție” (n.r. Consiliul Județean).
”Drumul este aprobat spre asfaltare la nivel de CJ de câțiva ani, dar dat fiind că nu este populat probabil că nu este atractiv din punctul de vedere al bazinului electoral atras printr-o reabilitare temeinică a acestuia”, a mai adăugat Ioan Lazăr.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Primăria Ocna Mureș va fi modernizată printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 2 milioane de lei, lansată pe SEAP
Primăria Ocna Mureș va fi modernizată printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 2 milioane de lei, lansată pe SEAP Administrația orașului Ocna Mureș, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede reabilitarea moderată a clădirilor primăriei. Se vor executa lucrări la corpul 1 și corpul 2 al primăriei. Citește și: Investiție de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 5 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie