În disputa pentru locurile 5-8, ACSBT Alexandria – CSU Alba Iulia 98-64 | Eșec categoric pentru trupa din Cetatea Marii Uniri

Eliminată din play-off de campioana Sepsi Sf. Gheorghe, CSU Alba Iulia a întâlnit pe ACSBT Alexandria (scoasă din competiție de Universitatea Cluj), în încercarea de a cosmetiza un sezon dezolant și a obține o clasare cât mai bună. Însă a suferit un eșec categoric, gazdele impunându-se cu un categoric 98-64 (23-9, 17-19, 20-17, 38-19)

Fără Jessica January și Fleming, oaspetele au deplasat numai 9 jucătoare, dintre care două straniere și patru junioare. Cea mai bună jucătoare a CSU Alba Iulia a fost Kristina Arsenici – „double-double”, cu 24 de puncte și 10 recuperări.

Al doilea meci se dispută miercuri, 11 aprilie, de la ora 12.00, în Sala Universității „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, iar al treilea, dacă  mai e nevoie, este programat în 14 aprilie, la Alexandria.

De la începutul anului, CSU Alba Iulia a coborât de pe locul 4 până pe penultima poziție și un parcurs dezolant în 2018: doar două victorii în 2018 din 15 întâlniri oficiale!

Au marcat: Kristina Arsenic – 24 de puncte, Marta Fodor – 19, Cristiana Cutaș – 9, Alina Crăciun – 6, Andreea Fleșer – 2, Diana Ignat – 2 și Georgiana Plăvițu; Alexandra Bobar și Tania Agache. Antrenor Manuel Rodriguez

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]