FOTO: Unirea Alba Iulia şi-a prezentat lotul pe „Cetate”, cu prilejul amicalului cu „U” Cluj, în prezența a 1500 de suporteri
Unirea Alba Iulia, divizionara terţă din Cetatea Marii Uniri şi-a prezentat lotul cu care va aborda viitoarea stagiune, astăzi, pe „Cetate”, cu prilejul amicalului de lux cu „U” Cluj, în prezența a aproximativ 1500 de fani „alb-negri”.
S-au vândut în jur de 30 de abonamente și sute de suporteri și-au procurat tricouri, fulare și fanioane cu însemnele formației favorite din Cetatea Marii Uniri.
De 8 ani, din 2009, de la ultima promovare în Liga 1, formaţia fanion a judeţului nu şi-a mai prezentat jucătorii cu care abordează următoarea stagiune, una în care „alb-negrii” vor să pună temelia unui proiect serios, ce a debutat prin implicarea financiară a lui Gicu Grozav şi Mihai Oancea, în speranţa revenirii în elita fotbalului românesc. „Supraviețuitorii” acelei perioade sunt antrenorul Adorian Himcinschi (secundul lui Falub în acel an) și Ciprian Selagea, actualul căpitan al „alb-negrilor”
*Şapte achiziţii
Unirea Alba Iulia 2017-2018: Căt. Suciu, V. Răducanu, Petric – Apetri (Dalia Sport Daia Română), S. Fulea (Şurianu Sebeş), Scrob, Ad. Matei, N. Rus, Boboia (fost la Centrul de Excelență de la Tg. Mureș), Al. Man (Industria Galda) – B. Ștef, I. Grozav (Performanţa Ighiu), Selagea, Al. Giurgiu, Tat, F. Morar, Schiau, Onacă, Davidaş, Cr. Păcurar (Performanţa Ighiu), Goguţa – S. Turuș (Performanţa Ighiu), Lăsconi, An. David, S. Iacșa.
Antrenori Adorian Himcinschi – principal, Marcel Rusu, Mircea Oprea, Iulian Doda şi Robert Sicoe – secunzi; staff-ul administrativ: Mihai Dăscălescu – preşedinte, Ilie Ilea -team manager, Florian Brumaru – director sportiv.
Tot astăzi s-au pus în vânzare abonamentele pentru sezonul următori, fanii unirişti având parte de o premieră, cu abonamentul „family”, oficialii clubului oferind suporterilor tricouri oficiale, fulare şi alte obiecte promoţionale.
[nggallery id=4463]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări
LIVE VIDEO | Parada portului popular la Festivalul Internațional de Folclor din Aiud: Participă ansambluri folclorice din 9 țări Festivalul Internațional de Folclor Aiud, a ajuns la cea de-a XII-a ediție, și se desfășoară în perioada 25- 28 iulie 2024. Municipiul Aiud este gazda a peste 300 de dansatori și interpreți, membri ai ansamblurilor folclorice […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3