VIDEO, ȘTIREA TA. Oameni din Teiuș, nemulțumiți că în urma lucrărilor la Autostrada Sebeș – Turda pășunile le rămân acoperite cu pământ
Mai mulți proprietari de terenuri din Teiuș sunt nemulțumiți că în urma lucrărilor la lotul 2 al Autostrăzii Sebeș-Turda, care se întinde de la Pârâul Iovului până la intrarea în Aiud, mai multe hectare de pășune le rămân acoperite cu pământ, în urma săpăturilor, și așteaptă de la firma constructoare să-l transporte în altă parte.
”Pământul care e scos în urma săpăturilor este aruncat pe pășunile oamenilor, în zona Teiuș – Căpud, iar noi nu ne mai putem folosi la fel ca înainte terenul. Am depus o sesizare și la primărie și sperăm să se rezolve această problemă. Dacă ei vor lăsa pământul pe pășunile noastre, circa 100 de proprietari ar fi păgubiți”, a declarat, miercuri, un bărbat.
El a adăugat că în prezent sunt acoperite circa două hectare, însă se lucrează intens și numărul acestora ar putea crește.
Autostrada Sebeş-Turda este împărţită în patru loturi.
Primul lot întinde pe 17 kilometri, de la intrarea pe autostradă în Sebeş, până la Pârâul Iovului, după Alba Iulia. Lotul doi are o lungime de 24,3 kilometri şi se întinde de la Pârâul Iovului până la intrarea în Aiud, iar lotul trei, care are 12,5 km, se întinde de la intrarea în Aiud până la Decea. Ultimul lot are 16,3 km şi se termină în Turda.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
VIDEO ȘTIREA TA | Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului
Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului În timp ce mai multe localități din Alba sunt de zile bune fără apă potabilă după raționalizarea consumului de către operatorul APA CTTA Alba, la Alba Iulia continuă risipa. Citește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României