De Sf. Nicolae, campania „1 leu pentru Daria” în unităţile şcolare
Azi, 6 decembrie, creştinii sărbătoresc praznicul Sfântului Ierarh Nicolae, iar povestea despre bunătatea lui o cunosc toţi copiii. În ton cu această mare sărbătoare, azi, de Sf. Nicolae, în toate unităţile de învăţământ din judeţ se desfăşoară campania umanitară „1 leu pentru Daria”, organizată cu sprijinul Inspectoratului Şcolar Judeţean Alba, la solicitarea prof. Maria Apătean, una dintre bunicile copiliţei.
Micuţa Daria Elvireanu a venit pe lume prematur, în 16 martie 2009. Diagnosticul de tetrapareză spastică a fost confirmat de toţi neurologii care au examinat-o. De atunci, Krista, mama fetiţei, a dus o luptă continuă a reda sănătatea Dariei, apelând la tratamente şi terapii atât în ţară, cât şi în străinătate, în Austria, în Ungaria şi în Ucraina. Recuperarea cere însă răbdare, deoarece necesită numeroase şedinţe pentru a vedea semne de îmbunătăţire. Iar eforturile de până acum nu au fost zadarnice, dând speranţe familiei. Până când va începe să funcţioneze Centrul de Zi pentru Copii cu Dizabilităţi Alba Iulia, unde toţi copiii cu probleme vor putea beneficia de terapie, Daria are nevoie acum de un nou tratament în Ucraina, însă costurile deplasării depăşesc posibilităţile finanicare ale familiei.
În acest context, în unităţile de învăţământ din judeţ vor fi amplasate urne, unde elevii, preşcolarii şi cadrele didactice pot dona suma de 1 leu sau chiar mai mult, iar dărnicia lor nu va rămâne nerăsplătită. Fondurile colectate pot fi virate în conturile ING OFFICE CETATE RO82 INGB 0000 9999 0231 7250, BANCA TRANSILVANIA SUCURSALA ALBA cont lei: RO59 BTRL 00101201 D03790XX, cont euro: RO 34 BTRL 0010 4201 D03790XX, COD SWIFT: BTRL RO 22 ABA.
„Doresc să le mulţumesc rudelor, în special bunicilor Maria şi Sonia, şi lui Mirel, cunoscuţilor, prietenilor şi tuturor celor care ne-au fost alături până acum, precum şi celor care ne vor mai ajuta, dar şi celor care, din motive obiective, nu pot să ne sprijine decât rugându-se pentru sănătatea Dariei, îngeraşul meu drag. Să aveţi parte de copii sănătoşi şi să vă bucuraţi de ei. De asemenea, vreau să mulţumesc ziarului «Unirea», pentru tot sprijinul acordat. Sărbători fericite!”, ne-a declarat mama fetiţei, Krista. Doamne ajută!
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
DUMINICĂ: Ăștia sunt Balcanii – teatru în aer liber, cu Skepsis, în fața Muzeului Național al Unirii Alba Iulia
DUMINICĂ: Ăștia sunt Balcanii – teatru în aer liber, cu Skepsis, în fața Muzeului Național al Unirii Alba Iulia Duminică, 21 iulie 2024, ora 19.30, în fața Muzeului Național al Unirii Alba Iulia, Skepsis vă invită la o o nouă seară de teatru în aer liber! Citește și: Truck Tuning Art 2024: Sute de litri […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României