Gheorghe Damian: Lipsa drumurilor, apei, canalizării, școlilor, dispensarelor duc la dispariția satului românesc
Lipsa drumurilor, apei, canalizării, școlilor, dispensarelor duc la dispariția satului românesc, a spus, miercuri, la radio Unirea FM, primarul comunei Ciugud, Gheorghe Damian.
Damian a mai precizat, citând dintr-o statistică a Ministerului Dezvoltării Regionale, că 10 sate din România dispar anual.
”PNDR-ul este cel mai important program, pentru noi, pentru comune. 90% din teritoriul României e ocupat de mediul rural, aproape jumătate din populația României trăiește în mediul rural. Știm cu toții că satele românești sunt îmbătrânite, sunt pe cale de dispariție. O statistică dată de Ministerul Dezvoltării Regionale arată că anual 10 sate din România vor dispărea. Aceasta din cauza infrastructurii și din cauza că nu sunt atractive. Nu sunt atractive, nu pentru că nu este frumos, sunt un împătimit al mediului rural și nu aș putea trăi la oraș. Nu sunt atractive pentru că nu creează condiții optime pentru a trăi acolo, de la lipsa drumurilor, apei, canalizării, școlilor, dispensarelor și altele. Acestea sunt principalele motive care duc la dispariția satului românesc”, afirmat Damian.
Banii alocați pentru infrastructura satului sunt foarte puțini, a mai precizat primarul din Ciugud, afirmând că oamenii din mediul rural, dacă au apă cer drumuri asfaltate.
Gheorghe Damian este primar al comunei Ciugud de 16 ani.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României