FOTO| ”Toamna în Apuseni”, concurs off-road la Abrud în al patrulea an consecutiv
La sfârșitul acestei săptămâni, pe perioada a două zile, la Abrud s-a desfășurat un inedit concurs off- road denumit ”Toamna în Apuseni 07-08 noiembrie 2015” la care au participat 25 de echipaje din țara noastră ce au investit sume mari de bani în dotarea mașinilor, cu toții demonstrându-și îndemânarea pe mașini puternice 4×4 echipate cu troliu și cauciucuri speciale.
Ovidiu Radu – organizatorul acestui eveniment, un clujean pasionat de munte și mașini de teren – a precizat că frumusețea Munților Apuseni i-a rămas în suflet încă de când a lucrat în această zonă, un motiv temeinic pentru a organiza acest concurs pentru al patrulea an consecutiv la Abrud.
Concursul în cadrul căruia s-a făcut o simulare de căutare a unor ”victime” rătăcite în jurul orașului Abrud, s-a adresat tuturor posesorilor de autovehicule cu tracțiune integrală care au putut să-și testeze cunoștințele de orientare în teren și în utilizarea GPS-ului. Pentru aceasta, participanții trebuiau să dețină în mașini diverse lucruri necesare în cazul în care ar trebui recuperate eventuale victime din pădure, iar în parcurgerea traseului era nevoie ca echipajele să îndeplinească o mică probă specială pentru a afla următoarea locație spre care să se îndrepte.
În cadrul primei zile, echipajele care s-au întrecut în concurs au avut de parcurs un traseu lung prin teren accidentat, drumuri forestiere, peste dealuri și prin pădurile din împrejurimile orașului Abrud, în care mai multe locații trebuiau găsite pe baza coordonatelor oferite de GPS: Detunatele, Mogoș, Poiana Negrileasa, Vâlcoi, Măgura și altele.
În cea de-a doua zi, participanții au oferit în curtea fostei unități militare din Abrud un exercițiu de îndemânare pentru numeroșii spectatori prezenți, iar la festivitatea de premiere, câștigătorilor li s-au oferit diplome, uleiuri și consumabile de către o firmă specializată în produse auto: locul I – Ștefan Marius și Ștefan Szekely din județul Hunedoara, locul II – Dorin Toma și Anca Toma din județul Timiș, locul III – Adrian Rădulescu și Marcel Rus din județul Cluj.
Ovidiu Radu a declarat că evenimentul a beneficiat de sprijinul Salvamont Alba care era pregătit să intervină dacă era nevoie, dar nu au fost înregistrate evenimente deosebite și totul s-a desfășurat în condiții normale.
Ovidiu Culda
Foto: Claudiu Burde – Klausmusic
Revenim cu imagini
[nggallery id=1253]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață