FOTO: Cei mai puternici și frumoși cai din Apuseni, în concurs hipo la Abrud
În dimineața celei de-a doua zile de Rusalii, în târgul de animale de la marginea orașului Abrud s-a desfășurat un inedit concurs hipo la care au participat numeroși fermieri cu cei mai frumoși și mai puternici cai din zonă, care s-au întrecut pentru premiile substanțiale oferite de Primăria și Consiliul Local Abrud.
Concursul desfășurat pentru al treilea an consecutiv a făcut parte din evenimentele înscrise în cadrul Zilelor Orașului Abrud ce se vor desfășura la sfârșitul acestei săptămâni și a fost împărțit pe două secțiuni: tracțiune și cel mai frumos cal. Pentru a nu exista discuții referitoare la rezultatele obținute, juriul și comisia de validare a rezultatelor au fost alcătuite din mai multe persoane printre care s-au regăsit Nicolae Simina – primarul orașului și consilierii județeni Virgil Narița și Gabriel Cîra-Grigorescu.
Cea mai captivantă secțiune a concursului a fost cea de tracțiune în care cei 20 de cai înscriși trebuiau să tragă cât mai repede, pe o pantă cu o lungime de aproape 100 de metri, un atelaj cu o greutate de 1500 kg. Regulamentul prevedea că fiecare cal trebuia să facă trei opriri și să nu fie lovit, însă aceste cerințe s-au dovedit a fi destul de greu de respectat, iar la urmă doar 10 cai au reușit să ajungă la linia de sosire, ceilalți abandonând sau fiind descalificați. După secțiunea de tracțiune, a urmat cea prin care s-a desemnat cel mai frumos cal participant, publicul numeros aplaudând minunatele exemplare ale moților, adevărate comori ale fermierilor din zona Abrudului.
În urma întrecerilor, primarul Simina a anunțat clasamentul care s-a prezentat astfel:
– secțiunea tracțiune:
Locul I: calul Vanda – proprietar Avram Sicoe;
Locul II: calul Dana – proprietar Dumitru Petruța;
Locul III: calul Dana – proprietar Dan Deoancă;
– secțiunea cel mai frumos cal:
Locul I: calul Topaz – proprietar Daniel Bexa;
Locul II: calul Napoleon – proprietar Augustin Dochita;
Locul III: calul Cezar – proprietar Vasile Mertan.
Primarul Nicolae Simina ne-a declarat că acest concurs a fost și de această dată o reușită la care au participat aproape 1000 de persoane, iar premiile vor fi oferite fermierilor duminică după-amiază, cu ocazia festivităților dedicate Zilelor orașului Abrud 2015 și a festivalului – concurs național ”Inimi fierbinți în țara de piatră” ajuns la cea de-a XXXII-a ediție.
Ovidiu Culda
[nggallery id=570]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață