FOTO Cuplurile ”de aur” din Alba Iulia, premiate de municipalitate cu bani, vin și diplome, într-o atmosferă de sărbătoare
Cuplurile ”de aur” din Alba Iulia, care au împlinit sau împlinesc în acest an 50 de ani de căsătorie, au fost premiate, duminică, de municipalitate, într-o atmosferă de sărbătoare. La Hotel Parc din Alba Iulia au fost prezente 34 de cupluri care au primit câte 400 de lei, o diplomă înrămată și o butelie de vin personalizată.
În total au fost premiate 39 de cupluri din municipiu.
Manifestarea a început la ora 14.00, sărbătoriții fiind așteptați cu câte un pahar de șampanie, doamnele primind și un trandafir.
Evenimentul a început cu o scurtă rugăciune în care preotul a binecuvântat masa, i-a felicitat pe cei prezenți, și le-a urat multă sănătate. ”Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Cu siguranță, cei 50 de ani ai dvs. s-au desfășurat sub simțirea dragostei. Este de apreciat și preocuparea și grija pe care autoritățile o au pentru dumneavoastră”.
După cuvântul părintelui, sărbătoriților li s-a cântat ”La mulți ani!”.
Primarul Mircea Hava a arătat că se bucură că este al 9-lea eveniment de acest fel. ”Mă bucur că acum 9 ani de zile ne-am gândit să creăm și să ținem acest eveniment care denotă respectul pe care-l avem față de dvs. Mai am și eu un pic până la 50 de ani (n.r. de căsătorie). Să vă ajute Dumnezeu să veniți și dumneavoastră, la mine, când îi voi împlini. Țin la dvs. și tot ceea ce se face, se face pentru că meritați. Nu există nimic ascuns, nimic în spate, decât respectul și dragostea față de dvs.”, a afirmat Hava.
Primarul a făcut, după servirea aperitivului, câte o poză cu fiecare cuplu.
Atmosfera a fost întreținută de Ansamblul folcloric 60 PLUS. Din program a făcut parte și un concurs de dansuri, administrația locală bazându-se, probabil, pe faptul că în cei 50 de ani de căsătorie vârstnicii au devenit specialiști. La sfârșit a avut loc o tombolă cu premii.
Vârstnicii au avut serviți cu mai multe feluri de mâncare, tort, inclusiv vin și coniac.
Facebook-ul nu este utilizat doar de tineri
O familie fericită, modernă, Lucreția și Ionel Danciu, au spus, răspunzând unei întrebări, că sunt utilizatori ai rețelei sociale Facebook. Ei au arătat că este o bună modalitate de socializare, unul dintre copii fiind stabilit în București. S-au cunoscut în facultate, iar nunta au avut-o puțin timp mai târziu, spre deosebire din cuplurile din ziua de astăzi care așteaptă ani buni până să treacă la pasul cel mare. Întrebat dacă este bine că în ziua de astăzi îndrăgostiții se căsătoresc mai târziu, domnul Ionel a spus, în glumă, firește, că este bine deoarece scapă mai repede. Cuplurile ar trebui să aibă copii de tineri, este de părere doamna Danciu.
Alte cupluri au precizat că tinerii greșesc că amână căsătoria deoarece, în opinia lor, instituția familiei este foarte importantă.
Alții au arătat că greșelile vieții se petrec din cauza că tinerii nu aleg să se căsătorească mai devreme.
Evenimentul a adus bună dispoziție, socializare și zâmbetul pe buzele sărbătoriților.
Au participat și reprezentanți din administrație, consilieri municipali din partea PNL, PSD, PPDD și cei doi viceprimari Paul Voicu și Gabriel Pleșa.
[nggallery id=481]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României