Protestul „cucului” în varianta Călin Potor
Secretarul general al PDL Alba, senatorul Alexandru Pereş, a vorbit în termeni foarte duri la adresa fostului său coleg de partid deputatul Călin Potor, care s-a alăturat liberalilor vinerea trecută la protestul organizat de aceştia în faţa sediului democrat-liberalilor. „Participarea la manifestaţie a domnului deputat Călin Potor, acest „cuc” cu declarată voinţă social-democrată, dar care se linguşeşte pe lângă PNL, poate-poate obţine sprijinul pentru alegerile locale, reprezintă un gest dezgustător de a reveni acum la fostul cuib, aruncând mesaje dure împotriva partidului care i-a dat forţă politică şi recunoaştere populară. De asemenea, este amuzant cum domnul Cuc-Potor a scandat, alături de cei de la PNL, printre altele, şi nemulţumirea legată de faptul că UNPR a fost recunoscută de Curtea Constituţională ca şi grup parlamentar. Oare el nu este tot un parlamentar plecat dintr-un partid pe listele căruia a ajuns în Parlament”, s-a întrebat Pereş retoric ieri, la conferinţa săptămânală a PDL Alba. El a explicat şi de ce liberalii au găsit lacătul pe uşa sediului democrat-liberalilor când au venit să protesteze: „Nu i-am întâmpinat pe protestatanţi pentru că am considerat întâlnirea cu ministrul Traian Igaş şi cu reprezentanţi ai Ministerului Administraţiei şi Internelor mult mai importantă, motiv pentru care manifestarea vocală dar jalnică a unei „opoziţii impotente” nu poate fi pe agenda de lucru a niciunui politician al PDL”. „Sigur, faţă de acum un an (n.r. – în seara de 6 decembrie 2009, după anunţarea primelor rezultate ale alegerilor prezidenţiale), când cei de la PNL au defilat prin faţa sediului nostru împreună cu prietenii PSD-işti, aruncând invective şi afişând părţi fizice feminine pe trapele jeep-urilor lor, apreciez că s-au manifestat ceva mai bărbăteşte, dar jalnic totuşi pentru un partid de opoziţie care uită că atunci când a fost la putere şi-a bătut joc de finanţele ţării, aruncând România în calea crizei economice mondiale cu visteria goală”, a comentat senatorul PDL Alexandru Pereş în legătură cu protestul pus la cale de liberalii din Alba în urmă cu o săptămână. (I.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari