Astăzi, în etapa a 11-a a Ligii a 3-a Metalurgistul Cugir – Gloria Progresul Bistriţa şi CS Iernut – Industria Galda *Sub Drăgana, în memoria lui Emil Ţimpea
Sâmbătă, 8 noiembrie, de la 14.00, conjudeţenele evoluează în etapa a 11-a a Seriei a 5-a din Liga a 3-a, sub Drăgana urmând să se dispute un meci trist. Va fi păstrat un moment de reculegere în memoria lui Emil Ţimpea (fost antrenor şi jucător la Metalurgistul), iar fotbaliştii locali vor evolua cu banderole negre.
*Metalurgistul Cugir – Gloria Progresul Bistriţa.
În contextul nefericitei dispariţii dintre noi a lui Emil Ţimpea, fostul component al Metalurgistului Cugir şi antrenor al CSO, sub Drăgana este tristeţe, iar partida din eşalonul terţ se va desfăşura într-o conjunctură sumbră. Se întâlnesc Metalurgistul Cugir (locul 3, 18 puncte) şi Gloria Progresul Bistriţa (locul 8, cu 16 puncte), dar confruntarea este una aparte pentru Cristian Coroian. Antrenorul amfitrionilor va fi adversar tocmai al echipei pe care a părăsit-o după etapa a 4-a, ulterior fiind instalat pe banca tehnică a „roş-albaştrilor”. De la plecarea lui Coroian, bistriţenii au fost preluaţi de Săsărman şi Zegrean şi au înregistrat un singur eşec, în partida de acum două runde, de la Baia Mare, cu liderul. Cugirenii au 4 meciuri fără eşec, însă regretă pasul greşit făcut la Dej, unde au piredut două puncte împotriva penultimei clasate
*CS Iernut – Industria Galda.
Elevii lui Paul Ciucă au luat o gură imensă de oxigen prin victoria cu Arieşul Turda, prima pe teren propriu în Liga a 3-a. Se vor afla faţă-n faţă două nou-promovate, CS Iernut (locul 9, 12 puncte) şi Industria Galda (locul 12, 10 puncte), ce s-au bucurat în vară pentru realizarea premierei, accederea în eşalonul terţ, echipa din Mureş reuşind acest lucru în barajul disputat la Galda de Jos.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Universalii Monika Krasteva și Marta Matejko, la Volei Alba Blaj. În stagiunea 2024/2025, vicecampioana României se va baza pe două jucătoare noi pe postul de universal: Monika Krasteva (Bulgaria, ex-CSM Târgoviște) și Marta Matejko (Polonia, la prima aventură în Divizia A1). Pe aceași poziția va continua și talentata Daria Ocenic (15 ani). Până în prezent, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Actualitateacum 5 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie
-
Ştirea zileiacum 4 zile
VIDEO | Nicușor Stanciu, căpitanul României, a primit placheta de onoare a ISU Alba: ”Sunt mândru și onorat să mă aflu aici! Nu vă zic cel mai bun să câștige, pentru că toți sunteți învingători”
-
Ştirea zileiacum 4 zile
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme