Au început înscrierile la Palatul Copiilor din Alba Iulia. Cursuri şi activităţi GRATUITE pentru dezvoltarea aptitudinilor şi creativităţii copiilor între 5 şi 18 ani
Palatul Copiilor din Alba Iulia se pregăteşte pentru un nou an, plin de activităţi extraşcolare, dedicate copiilor cu vârste între 5 şi 18 ani, care doresc să-şi completeze cunoştinţele în domenii cultural-artistice şi tehnico-ştiinţifice sau să-şi dezvolte aptitudinile şi creativitatea acestora. De la cursuri de creaţie literară, teatru, chitară, pictură şi desen, icoane pe sticlă, protecţia mediului, karting, până la cultură şi civilizaţie engleză şi franceză sau electronică, în toate acestea dar şi altele, tinerii se vor putea perfecţiona. Înscrierile se fac până la data de 1 octombrie, între orele 9.00-13.00.
Ca în fiecare an, Palatul Copiilor din Alba Iulia, vă aşteaptă cu o ofertă variată de cursuri şi activităţi pentru copii cu vârste cuprinse între 5 şi 18 ani. Aceste activităţi vin în sprijinul elevilor pentru completarea cunoştinţelor în domenii cultural-artistice şi tehnico-ştiinţifice cât şi pentru dezvoltarea aptitudinilor şi creativităţii acestora.
Copiii pot alege să participe la unul sau mai multe din următoarele activităţi: Creaţie Literară, Jurnalism, Teatru, Construcţii Modele, Chitară, Muzică Instrumentală, Pictură, Desen, Ceramică, Icoane pe Sticlă, Atelierul Fanteziei, Cultură şi Civilizaţie Engleză, Cultură şi Civilizaţie Franceză, Electronică, Informatică, Karting, Protecţia Mediului, Educaţie pentru Cetăţenie Democratică, Codul Bunelor Maniere.
Activităţile se desfăşoară după orele de curs din şcoli, pe durata a 2 ore săptămânal, în funcţie de timpul liber al elevilor.
Înscrierile se fac până la data de 1 octombrie, în limita locurilor disponibile, între orele 9.00-13.00, la sediile din Alba Iulia, str. Decebal, nr. 23( lângă ziarul Unirea) şi str. Militari, nr. 1(în Cetate, lângă Traseul Celor 3 Fortificaţii), iar la Cluburile Elevilor din judeţ (Sebeş, Cugir, Blaj, Aiud, Ocna Mureş, Câmpeni) înscrierile se fac până la aceeaşi dată, la sediile fiecărui Club. Toate cursurile sunt gratuite.
Alexandra MATEŞ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Tinerii piloți de la Palatul Copiilor Alba Iulia rezultate promițătoare la Campionatul Național de Karting „Micul Pilot” 2024
Tinerii piloți de la Palatul Copiilor Alba Iulia rezultate promițătoare la Campionatul Național de Karting „Micul Pilot” 2024 În perioada 20-21 iulie 2024, Skat Kart Târgu Secuiesc a găzduit a patra etapă a Campionatului Național de Karting Școlar „Micul Pilot” 2024. Palatul Copiilor Alba Iulia a fost reprezentat cu succes la categoria CADETT (vârsta 13-18 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie