Brazilia a avut nevoie de lovituri de departajare cu Chile pentru a ajunge în sferturile Campionatului Mondial 2014

ChileBrazilia s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, după ce a învins Chile la loteria penaltyurilor.

Adversar în faza următoare: învingătoarea dintre Columbia și Uruguay.

Julio Cesar, portarul Braziliei a fost eroul  naționalei „Selecao”, cu două lovituri de pedeapsă, iar chilianul Jara a ratat ultima execuție  a echipei sale.

*Fiecare echipă a ratat de două ori

Brazilia, țara gazdă și principala favorită a Campionatului Mondial 2014 a trăit un chin în acest meci eliminatoriu, încheiat 4-3. Se părea că vom asista la o nouă gramă de genul Uruguay1950, dar barele au fost aliatele Braziliei. Ghinion teribil pentru Chile, aflată la un pas de a furniza o uriașă surpriză: bară (transversală) în minutul 120 și o nouă bară la loviturile de departajare, când Jara a șutat în stâlpul stâng.

La loviturile de departajare: David Luiz (g), Willian (r), Marcelo (g), Hulk (r), Neymar (g) / Pinilla (r), Sanchez (r), Aranguiz (g), Diaz (g), Jara (r)

*Chile sub blestemul penaltyurilor!

Prima optime de finală a Campionatului Mondial a avut nevoie de prelungiri și lovituri de departajare, Brazilia și Chile aflându-se la egalitate după timpul regulamentar, golurile fiind marcate în prima repriză, scor 1-1: David Luiz (18), respectiv Alexis Sanchez (32).

Chile nu a câștigat niciodată la lovituri de departajare la un turneu final.De fiecare dată când chilienii au trecut de grupe la CM, au fost eliminaţi de Brazilia. S-a întâmplat în 1962, 1998, 2010 şi 2014.

Dramatismul s-a păstrat și în prelungiri, când Pinilla (Chile) a șutat în minutul 120 în transversală!

SUA – Belgia, 23:00 (la Salvador)

Victorie uriașă pentru România la JO 2024: Jaqueline Cristian a învins-o pe Caroline Garcia la turneul olimpic de tenis

Bera Larisa

Victorie uriașă pentru România la JO 2024: Jaqueline Cristian a învins-o pe Caroline Garcia la turneul olimpic de tenis Jaqueline Cristian a reușit o victorie remarcabilă în turneul de tenis de la Jocurile Olimpice, în fața a 7.000 de spectatori, învingând-o pe favorita gazdelor, Caroline Garcia. Citește și: Ceremonie SPECTACULOASĂ în deschiderea Jocurilor Olimpice de […]