Liga a IV-a a mai pierdut o echipă! *Metalul Aiud s-a retras înainte de începerea returului
Şedinţă mare la Aiud, cu tema fotbalului din municipiu unde alături de autorităţiile locale din Aiud au participat membri celor două echipe din Liga a IV-a, Olimpia şi Metalul Aiud. Pentru a avea un singur pol puternic la nivelul fotbalului în municipiu, primarul Horaţiu Josan alături de oficialii celor două echipe au stabilit ca singura echipă care urmează să reprezinte Aiudul în Liga a IV-a din acest retur de campionat să fie… Olimpia Aiud.
Metalul Aiud s-a retras din Liga a IV-a fiind a doua echipă din acest campionat care recurge la un asemenea gest după FC Cugir. Pentru a avea o echipă puternică, edilul municipiului, Horaţiu Josan este de părere că „trebuie să existe o singură formaţie, iar acolo să evolueze toţi fotbaliştii buni din Aiud”. După ce în sezonul 2004-2005, Metalul Aiud evolua în liga a III-a, acum acest club de tradiţie al judeţului va fi rerezentat doar la nivelul de copii şi juniori. Din vară, autorităţiile locale doresc înfiinţarea unei singure reprezentante ale Aiudului în fotbalul judeţean pentru concentrarea puterilor, cu gânduri măreţe, respectiv participarea în eşalonul terţ al ţării în cel puţin doi ani de la înfiinţare. Metalul Aiud şi Primăria din municipiu vor susţine Olimpia Aiud în buna desfăşurare a părţii a doua a campionatului Ligii a IV-a. Per ansamblu, acest abandon fotbalistic reprezintă o nouă dezamăgire pentru iubitorii fotbalului judeţean, având în vedere că echipe de tradiţie din Alba precum, Unirea Alba Iulia, Soda Ocna Mureş, CSM Sebeş, Minaur Zlatna şi în cele din urmă Metalul Aiud au dispărut de pe harta fotbalului românesc.
*Nu mai retrogradează nimeni! FC Unirea Alba Iulia ar avea loc în Liga a IV-a
Metalul Aiud va rămâne în clasamentul Ligii a IV-a cu cele 14 puncte acumulate în turul campionatului, urmând ca fiecare adversar programat în retur să câştige cu 3-0 „la masa verde”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață