În derby-ul Ardealului, CSU Medicina Tg. Mureş – Volei Alba Blaj 1-3 *Victorie în meciul ambiţilor pentru Gajic

Derby-ul Ardealui la volei feminin, CSM Medicina Tg. Mureş şi Volei Alba-Blaj, meci contând pentru etapa a 7-a a Diviziei A1 s-a încheiat cu scorul 1-3 (18-25, 25-27, 25-18, 23-25). O parte din „Mica Romă” s-a mutat temporar în judeţul Mureş, fanii blăjeni luând cu asalt Sala din localitate pentru a fi alături de favorite.

Peste 180 de fani blăjeni au asistat la a 6-a victorie stagională pentru echipa lui Branko Gajic, ce n-a avut un meci deloc simplu cu „medicinistele” al căror căpitan şi simbol a fost Adina Salaoru până în vară. „Echipa s-a aflat sun presiunea denumirii de derby al Ardealului. Am continuat de câteva ori să facem greşeli care ne complică parcursul. În final însă a contat tăria de caracter şi ambiţia noastră. În plus, în calitate de antrenor pot spune că am avut la dispoziţie un jucător de aur, publicul, suporterii care ne-au susţinut punct cu punct, set cu set„, a declarat antrenorul Branko Gajic. Şi Volei Alba-Blaj realizează prima victorie externă, în compania vecinei CSU Medicina, într-o confruntare cu presiune aparte, ambiţii si sentimente speciale.

*Galerie numeroasă din „Mica Romă”

Am avut o echipă extraordinară şi un public numeros din Blaj. Trebuie remarcată evoluţia Denisei Viloiu, ce a debutat frumos la Blaj, intrând în setul 4. Am luat trei puncte mari şi se cuvine să apreciem şi prestaţia demnă de un profesionist adevărat oferită de Adina Salaoru„, a spus Sergiu Ştefănescu. Runda următoare, Volei Alba-Blaj evoluează acasă, sâmbătă, 16 noiembrie, cu CSM Bucureşti.

Pentru Volei Alba Blaj au evoluat Luminiţa Trombiţaş, Milagros Collar, Roxana Ivanof, Valentina Rusu, Adina Salaoru, Miroslava Kijakova şi Katja Medved (libero), Camila Lanner, Denisa Viloiu Adina Stanciu, Adriana Dudnic (n-a intrat Ramona Rus).

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]