Elevi şi profesori de la Colegiul Naţional „HCC” din Alba Iulia participă la un schimb cultural internaţional în Koln, Germania
De Ziua Naţională a Germaniei, un grup de 14 elevi însoţiţi de profesori de la Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia sunt invitaţi să participe la un schimb cultural internațional în oraşul Koln din Germania. Elevii și profesorii din Alba Iulia sunt invitați în perioada 1-5 octombrie, gazda lor fiind cel mai renumit liceu din Koln, Kaiserin Augusta Schule Gymnasium, înființat în anul 1902. Grupul din „HCC”, alături de partenerii germani vor desfășura acțiuni comune, în această perioadă.
Elevii şi profesorii vor participarea la cursuri, vizite de informare și documentare la muzeele și obiectivele din Koln, vor participa la excursia anuală de studiu a elevilor germani programată la Bonn în 2 octombrie, unde se vor deplasa cu vaporul de la Koln, pentru a participa la la Ziua Naţională a Germaniei din 3 octombrie şi la o seară culturală comună.
Organizatorii sunt directorul adjunct, Sorin Schiau din partea Colegiului Național ”Horea, Cloșca și Crișan”, Helmut Kremer, directorul Kaiserin Augusta Schule Gymnasium și Florina Zielinschi, o româncă din Alba Iulia stabilită în Koln, absolventă a liceului albaiulian.
Aceasta este a doua instituție de învățământ din Koln care desfășoară în ultimul an acțiuni de acest fel cu elevii liceului albaiulian după ce anul trecut în luna septembrie 2012, un grup de elevi de la Kreuzgasse Gymnasium au efectuat o vizită de studiu în urma căreia au prezentat în cadrul bacalaureatului o lucrare despre Alba Iulia și despre județul Alba.
Participarea elevilor și a profesorilor albaiulieni la aceste evenimente au fost sprijinite de Consiliului Județean Alba, Grupului Elit și Kronospan Romania.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României