„Ziua de mâine”, o zi a înălţării spirituale
A treia zi a Festivalului Concurs de Muzică Folk „Ziua de mâine”, duminică, 14 noiembrie, s-a desfăşurat, cum era de aşteptat, la cele mai înalte cote de apreciere din partea publicului care a luat cu asalt sala mare a Casei de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia şi la o prestaţie desăvârşită din partea invitaţilor. Aşadar, felicit organizatorii pentru faptul că au avut inspiraţia de a-i programa pe Ştefan Hruşcă şi pe Florin Săsărman & Alexandru Filip în această ultimă zi a manifestării, fiind bine cunoscută aplecarea acestora spre cele spirituale, creştineşti. Astfel, după o primă zi a „durilor” şi o a doua zi a „cinicilor- ironici”, a venit şi ziua „balsamurilor de suflet”, cea a înălţării spirituale. Spun că a fost inspirată această delimitare din partea organizatorilor, deoarece chiar de a doua zi, după încheierea spectacolului, am intrat în Postul Naşterii Domnului, al Crăciunului. Cu soare afară şi în inimi. Şi, după cum spuneam, cu încredere în „Ziua de mâine”. Încredere pe care ne-o dau pe de-o parte consacraţii Hruşcă, Săsărman şi Filip, precum şi Corul de copii al Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia, care a urcat pe scenă în deschiderea ultimei zile a festivalului, iar pe de altă parte concurenţii câştigători pe care i-am văzut evoluând în aceeaşi seară, la Gala Laureaţilor. Iată numele acestora: Premiul I – Alexandra Sidor, Bistriţa Năsăud: Premiul II – Alexandra Andrei, Negreşti, Vaslui; Premiul III – Ionuţ Mangu, Cluj Napoca; Premiul de popularitate (cea care a primit cele mai multe voturi pe site-ul www.folkalba.ro) albaiulianca Laura Todică; Premiul special al Consiliului Judeţean Alba – Formaţia „Candid”, Braşov; Premiul Radio România Actualităţi – Formaţia „Altcumva”, Siret; Premiul revistei „Actualitatea muzicală”- Alin Dinulescu & Dana Varadi, Timişoara. (I.H.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 50 de minute
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum o zi
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari