Arieşul Apuseni Baia de Arieş se retrage din Liga a IV-a *Al 4-lea eşalon rămâne cu numai 14 echipe!
Arieşul Apuseni Baia de Arieş se retrage din Liga a IV-a, „lanterna roşie” a celui de-al 4-lea ealon părăsind competiţia din pricina problemelor financiare. Informaţia a fost confirmată de Traian Pandor, primarul localităţii din Munţii Apuseni, documentele urmând a fi depuse sâmbătă, la sediul AJF Alba.
Aşa cum anticipam încă de duminică, echipa de pe ultimul loc a preferat să renunţe la această stagiune, atât din motive legate de finanţare, cât şi din cauza rezultatelor dezastruoase: numai două puncte în 16 etape, şi o umilinţă recentă la Olimpia Aiud, eşec cu 0-16!!!!
„Nu mai susţinem echipa de seniori, preferăm să ne îndreptăm spre sectorul juvenil şi să investim în două formaţii care să activeze la nivelul copiilor şi juniorilor„, a spus primarul Traian Pandor. „În situaţia în care ne aflam, nu merita să ne mai batem joc de fotbal. Nu ştiam cu ce ne deplasăm la jocuri, iar fotbaliştii nu se prezentau la partidele externe. Mai bine aşa, decât să ne facem de râs. Sâmbătă dimineaţa vom depune documentele la AJF Alba„, a spus antrenorul Marius Dup.
Prin acest abandon, Liga a IV-a rămâne cu 14 competitoare, iar partidele viitoare ale Arieşului vor fi omologate cu 3-0 în favoarea oponentelor, iar până la finele returului, câte două formaţii vor sta în fiecare etapă. Prima beneficiară va fi Sportul Sebeş, ce va câştiga sâmbătă la „masa verde” întâlnirea contând pentru etapa a 18-a. După CS Zlatna – exclusă, Arieşul Apuseni este a doua grupare din Munţii Apuseni ce dispare de pe harta fotbalului albaiulian în acest sezon.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni