7 centre educaţionale, inaugurate de Filantropia Ortodoxă
Problemele sociale cu care se confruntă ţara noastră, la ora actuală, au creat mari dificultăţi în procesul de învăţământ aflat, de mai mulţi ani, într-o continuă şi parcă nesfârşită schimbare. Realităţile economice şi greutăţile de care oamenii se lovesc zi de zi se reflectă, în mare parte, şi în domeniul educaţional, unde fenomenul abandonului şcolar ia amploare, mai ales în rândul familiilor cu mari dificultăţi financiare. Punerea şcolii pe planul doi duce, în majoritatea cazurilor, la renunţarea la educaţie.
Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia se implică în rezolvarea problemelor care duc la abandonul şcolar, deschizând, pe parcursul lunii mai 2011, şapte centre educaţionale pentru copii cu vârste cuprinse între 7 şi 14 ani, proveniţi din familii cu posibilităţi materiale reduse şi cu risc major de renunţare la educaţia de stat. Cele şapte centre educaţionale au fost inaugurate în Alba Iulia, Timişoara, Lugoj, Făget, Deta, Sânnicolau Mare şi Sângeru de Pădure. În fiecare dintre aceste centre există un număr de 25 de copii care primesc zilnic hrană, burse sociale lunare, sprijin la realizarea temelor pentru acasă, susţinere în dezvoltarea personală, în formarea, ca oameni, după principii moral-creştine sănătoase şi în comunicarea eficientă între ei, totul în vederea unei bune integrări în societate. Aceste activităţi fac parte din proiectul „Reţea interregională de centre educaţionale” , demarat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia în parteneriat cu Arhiepiscopia Timişoarei, D.G.A.S.P.C. Alba, D.G.A.S.P.C. Mureş, D.G.A.S.P.C. Timiş, Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş şi Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia – Filiala Reghin, la nivelul regiunilor Centru şi Vest.
Deschiderea, în luna mai, a celor 7 centre educaţionale în localităţile amintite face parte dintr-o serie de acţiuni strategice, cu caracter interregional, în scopul creării unei reţele instituţionale de intervenţie, care, la vremea potrivită, să prevină eşecul educaţional, cauzat de lipsurile materiale, şi abandonul şcolar. Scopul activităţilor care se desfăşoară în aceste centre educaţionale este prevenirea părăsirii timpurie a şcolii şi menţinerea în sistemul de educaţie a 500 de elevi din regiunile Centru şi Vest, urmărindu-se crearea unei reţele de 16 centre educaţionale în judeţele Timiş, Alba şi Mureş. Primele 9 centre educaţionale de acest fel şi-au început activităţile şcolare şi sociale în luna noiembrie 2010, cu 225 de copii.
Grija şi preocuparea Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Alba Iulia pentru educaţia copiilor care provin din familii cu nevoi sociale sunt expresia desăvârşită a iubirii şi a comuniunii care îşi au izvorul în Biserică şi care se dăruiesc în mod practic şi vizibil semenului aflat în suferinţă, lipsuri sau necazuri, atât trupeşti cât, mai ales, sufleteşti. (L.S.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie