Richard Mureşan – campion naţional la judo
În perioada 27-29 mai, la Miercurea Ciuc s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional individual Under 15, întrecere la care reprezentanţii judeţului Alba au cucerit trei medalii. La competiţia individuală au participat 331 sportivi de la 71 cluburi naţionale. Competiţia pe echipe a adunat la start 5 echipe la feminin şi 10 la masculin. Richard Mureşan (foto), elev în clasa a VIII-a a Liceului Sportiv Alba Iulia, legitimat la CSŞ Alba Iulia şi antrenat de migălosul şi neobositul Ioan Todor a câştigat medalia de aur în limitele categoriei 66 kilograme. Alţi doi competitori, elevi ai aceluiaşi Ioan Todor, ambii legitimaţi la CS Unirea Alba Iulia şi-au trecut în palmares distincţii naţionale. Este vorba de Andreea Cuţitar (categoria 57 kilograme) – medalie de argint şi Darius Bogdan (categoria 55 kilograme) – medalie de bronz. „Suntem bucuroşi de aceste performanţe notabile ale talentaţilor judoka. Astfel, CSŞ Alba Iulia este pe locul 9, iar CS Unirea pe locul 11 în ţară la respectiva categorie de vârstă”, a declarat Ioan Todor. Viitoarea întrecere se va disputa în 11 iunie, la Deva, etapa de zonă la Under 11 şi Under 13.
Rezultate bune au mai obţinut Paul Keresztesi (elev la Şc. „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia), antrenor Ioan Todor, CSŞ Alba Iulia – locul 5 la categoria 38 kilograme; Robert Seleşan (CSŞ Alba Iulia, antrenor Ştefan Toma) – locul 5 la categoria 66 kg; Denisa Sava (CS Unirea, antrenor Ioan Todor) – locul 7 la categoria 52 kg; Roxana Mocan (CS Unirea, antrenor Ioan Todor) – locul 7 la categoria 40 kilograme. Să mai menţionăm faptul că Marcel Cercea (CSŞ Alba Iulia), component al Centrului Olimpic de la Piteşti s-a clasat în două rânduri pe locul 7, la Cupa Europei de la Ploieşti, respectiv Cupa Europei în Polonia la Szczyrk, două puternice competiţii internaţionale. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea