Curier Județean

8-9 septembrie 2021: Laboratorul mobil aflat în proprietatea municipiului Sebeș va fi oprit pentru întreținerea și service-ul echipamentelor de monitorizare a calității aerului

Ioana Oprean

Publicat

în

În zilele de 8 și 9 septembrie 2021, vor fi operate servicii de întreținere și service pentru sistemul de echipamente pentru monitorizarea calității aerului instalate în laboratorul mobil al Primăriei Municipiului Sebeș, conform contractului anual de mentenanță. Pe durata prestării acestor servicii, monitorul aflat pe strada Valea Frumoasei nu va funcționa.

Sistemul deținut de Municipiul Sebeș pentru a măsura calitatea aerului este format din cabina de monitorizare care are în componență următoarele analizoare automate: analizor de monoxid de carbon, analizor de oxizi de azot, analizor de dioxid de sulf, analizor de ozon, analizor de benzen, analizor de pulberi în suspensie, analizor de formaldehidă. De asemenea, din sistem mai fac parte: unitatea de calibrare Horiba AFCU366RC, stația meteo și un sistem aer zero.

Operațiunile care vor fi efectuate în cadrul serviciului de întreținere (achiziționat de primărie prin intermediul sistemului electronic de achiziții publice) includ: verificarea stării consumabilelor, a filtrelor, înlocuirea acestora, verificarea analizorului de formaldehida, verificarea stării alarmelor, verificarea debitelor de prelevare, a conductelor hidraulice interne, verificarea ansamblurilor și elementelor filtrante, verificarea nivelurilor de semnal, calibrarea și verificarea post-calibrare, precum și repunerea în funcțiune și verificarea funcțională finală.

Toate aceste operațiuni vor fi efectuate de persoane specializate în întreținerea și calibrarea echipamentelor de monitorizare a calității aerului.

Laboratorul mobil pentru măsurarea și monitorizarea calității aerului aflat în proprietatea Municipiului Sebeș este unul performant, asemenea aparate fiind deținute de țări precum: Germania, Austria, Spania, Cehia, Italia, Olanda (echipamentele Horiba), Belgia, Finlanda, Franța, Germania, Ungaria, Italia, Olanda, Polonia, Elveția, UK, Canada, SUA, Singapore (echipamentele și analizoarele Gasera).

Laboratorul mobil pentru măsurarea și monitorizarea calității aerului a fost achiziționat de Municipiul Sebeș în luna decembrie a anului 2019, valoarea totală a achiziției fiind de 1.615.000 lei.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe

Ioana Oprean

Publicat

în

SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe Un bărbat din Ighiu a fost reținut de polițiști după ce a lovit cu un obiect contondent o persoană din Sântimbru pe o stradă din Alba Iulia. Potrivit IPJ Alba, la data de […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia Un accident rutier a avut loc luni după-masa în Ocna Mureș. Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, a fost acroșat de o mașină pe strada Colonia. Potrivit IPJ Alba, la data de 22 iunie 2026, în […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Proiectil exploziv, fără focos, descoperit la Vinerea. Muniția, asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectil exploziv, fără focos, descoperit la Vinerea. Muniția, asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba Un proiectil exploziv, fără focos, a fost descoperit marți, 23 iunie 2026, la Vinerea. Muniția a fost asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba. Echipajul pirotehnic din cadrul Detașamentului de pompieri Alba Iulia a fost solicitat sa intervină pentru asanarea […]

Citește mai mult