Ştirea zilei

70 de elevi de la Colegiul Militar Alba Iulia, din toți anii de studiu, s-au vaccinat zilele trecute împotriva virusului COVID

Ioana Oprean

Publicat

în

70 de elevi de la Colegiul Militar Alba Iulia, din toți anii de studiu, s-au vaccinat zilele trecute împotriva virusului COVID

„Vaccinarea este un gest de normalitate, gest pe care ar trebui să-l facem cu toții!” : 70 de elevi din toți anii de studiu s-au vaccinat zilele trecute împotriva virusului SARS-CoV-2, primind prima doză de vaccin în centrul de vaccinare de la colegiul militar. În cazul elevilor care nu au 18 ani, vaccinarea s-a desfășurat în prezența părinților.

„Consider că vaccinarea este un gest de normalitate, gest pe care ar trebui să-l facem cu toții pentru a putea scăpa de acest virus și a ajunge cât mai repede la normalitatea dinaintea pandemiei. M-am vaccinat pentru că îmi doresc să fim sănătoși, să ne putem continua pregătirea școlară având în vedere că sunt în clasa a XII-a și împreună cu colegii de an vi susține examenul de bacalaureat și de admitere în academii”, elev sergent Mihai Băluță.

„Simțeam nevoia să fiu în siguranță și de aceea m-am vaccinat. Colegii și părinții mei sunt vaccinați astfel că am decis și eu să mă vaccinez din dorința ca lucrurile să revină cât mai repede la normal, din dorința de a fi alături de cei dragi, de a avea o viață normală”, elev sergent Alexia Avrămuțiu.

„Am ales să mă vaccinez ca să fim în siguranță eu și persoanele din jurul meu, să putem continua școala în format fizic și cu speranța că totul va reveni la normal și toată lumea va fi sănătoasă”, elev fruntaș Danisa Cojocaru.

„Dacă ne-am vaccina mult mai mulți oameni, totul ar reveni la normalul cu care am fost obișnuiți. Îmi doresc să desfășurăm activități extrașcolare, să ne întâlnim cu elevi de la celelalte colegii militare și să participăm împreună la diferite competiții și activități școlare”, elev fruntaș David Nicoară.

„M-am vaccinat pentru că doresc să fiu mai protejată în fața virusului și să îi protejez și pe cei din jurul meu. Îmi doresc să putem să studiem în continuare față în față și să desfășurăm activitățile specifice colegiului militar. Sper ca totul să revină la normal”, a spus eleva Roberta Petruse-Suciu. Au transmis pe mediul de socializare reprezentanții Colegiului Național Militar ” Mihai Viteazul” Alba Iulia

Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade

Ioana Oprean

Publicat

în

25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ COD GALBEN Interval de valabilitate: 25 iunie, ora 12 – 25 iunie, ora […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate

Bogdan Ilea

Publicat

în

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate.  Zeci de mii de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult