Ştirea zilei

70 de elevi de la Colegiul Militar Alba Iulia, din toți anii de studiu, s-au vaccinat zilele trecute împotriva virusului COVID

Ioana Oprean

Publicat

în

70 de elevi de la Colegiul Militar Alba Iulia, din toți anii de studiu, s-au vaccinat zilele trecute împotriva virusului COVID

„Vaccinarea este un gest de normalitate, gest pe care ar trebui să-l facem cu toții!” : 70 de elevi din toți anii de studiu s-au vaccinat zilele trecute împotriva virusului SARS-CoV-2, primind prima doză de vaccin în centrul de vaccinare de la colegiul militar. În cazul elevilor care nu au 18 ani, vaccinarea s-a desfășurat în prezența părinților.

„Consider că vaccinarea este un gest de normalitate, gest pe care ar trebui să-l facem cu toții pentru a putea scăpa de acest virus și a ajunge cât mai repede la normalitatea dinaintea pandemiei. M-am vaccinat pentru că îmi doresc să fim sănătoși, să ne putem continua pregătirea școlară având în vedere că sunt în clasa a XII-a și împreună cu colegii de an vi susține examenul de bacalaureat și de admitere în academii”, elev sergent Mihai Băluță.

„Simțeam nevoia să fiu în siguranță și de aceea m-am vaccinat. Colegii și părinții mei sunt vaccinați astfel că am decis și eu să mă vaccinez din dorința ca lucrurile să revină cât mai repede la normal, din dorința de a fi alături de cei dragi, de a avea o viață normală”, elev sergent Alexia Avrămuțiu.

„Am ales să mă vaccinez ca să fim în siguranță eu și persoanele din jurul meu, să putem continua școala în format fizic și cu speranța că totul va reveni la normal și toată lumea va fi sănătoasă”, elev fruntaș Danisa Cojocaru.

„Dacă ne-am vaccina mult mai mulți oameni, totul ar reveni la normalul cu care am fost obișnuiți. Îmi doresc să desfășurăm activități extrașcolare, să ne întâlnim cu elevi de la celelalte colegii militare și să participăm împreună la diferite competiții și activități școlare”, elev fruntaș David Nicoară.

„M-am vaccinat pentru că doresc să fiu mai protejată în fața virusului și să îi protejez și pe cei din jurul meu. Îmi doresc să putem să studiem în continuare față în față și să desfășurăm activitățile specifice colegiului militar. Sper ca totul să revină la normal”, a spus eleva Roberta Petruse-Suciu. Au transmis pe mediul de socializare reprezentanții Colegiului Național Militar ” Mihai Viteazul” Alba Iulia

Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj

Ioana Oprean

Publicat

în

Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj ​În spatele fiecărei inimi salvate se află ani de studiu, sacrificii și o dedicare fără limite. Un astfel de exemplu este dr. Ioan Mureșan, medic primar chirurgie cardiovasculară la Institutul Inimii din Cluj-Napoca, unul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Dan Motreanu, Florin Roman și Ion Dumitrel, liderii din Alba, printre oamenii de bază ai noului PNL condus de Ilie Bolojan

Ioana Oprean

Publicat

în

Dan Motreanu, Florin Roman și Ion Dumitrel, liderii din Alba, printre oamenii de bază ai noului PNL condus de Ilie Bolojan Dan Motreanu, Florin Roman și Ion Dumitrel sunt cei trei politicieni din Alba care au fost aleși duminică, 21 iunie 2026, în conducerea Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului PNL. Ilie Bolojan a fost […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

TRAGEDIE în Alba: Bărbat de 61 de ani, din Lunca Mureșului, găsit SPÂNZURAT de țeava de gaz de la intrarea în locuință

Ioana Oprean

Publicat

în

TRAGEDIE în Alba: Bărbat de 61 de ani, din Lunca Mureșului, găsit SPÂNZURAT de țeava de gaz de la intrarea în locuință Un bărbat de 61 de ani, din Lunca Mureșului, a fost găsit sâmbătă după-masa, spânzurat de țeava de gaz de la intrarea în locuință. Potrivit IPJ Alba, la data de 20 iunie 2026, […]

Citește mai mult