30 de cupluri din Cugir au sărbătorit „Nunta de Aur”
„Nu există lucru mai măreţ pentru două suflete decât să se simtă unite pe viaţă, să-şi dea puterea pentru fiecare încercare, să-şi ofere consolare la fiecare tristeţe, să fie o singură fiinţă în amintirile mute, de nerostit, ale momentului ultimei despărţiri”. Cu aceste emoţionante cuvinte, viceprimarul Cugirului Rodica Florea, în postura de ofiţer de stare civilă, deschidea evenimentul de la Casa Orăşenească de Cultură organizat de primăria locală sub denumirea „Nunta de Aur”.
Împlinirea a 50 de ani de căsătorie a fost sărbătorită la Cugir de 30 de cupluri, în preziua „Zilei Internaţionale a Persoanelor Vârstnice” o manifestare care se petrece de mai mulţi ani şi care se bucură de sprijinul şi atenţia autorităţii publice locale.
În prezenţa celor dragi şi apropiaţi, a prietenilor, cele 30 de perechi s-au prezentat la acest moment cu mai multă încredere, dar poate cu şi mai mari emoţii ca acum 50 de ani jurându-şi încă o dată că vor rămâne împreună. Chiar dacă au primit flori, diplome sau un plic cu o modestă dar necesară sumă de bani, cel mai important lucru pentru ei a însemnat atenţia acordată acum, la o anumită vârstă, când preţuirea dovedită cu un asemenea prilej face mai mult decât toate la un loc. Iar pentru ca evenimentul să capete o intensitate spirituală adecvată, un sobor format din preoţii Giurgea, Cândea şi Aldea au oficiat o slujbă religioasă. Pe lângă viceprimarul Rodica Florea au fost prezenţi la nobila acţiune consilierul judeţean Nicuşor Mihai şi Aurel Voicu, consilier local.
De menţionat că toate cele 30 de cupluri au primit invitaţii gratuite de participare la masa festivă organizată de primărie cu prilejul „Zilei Internaţionale a Persoanelor de Vârsta a Treia”. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
26 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, vineri, 26 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de […]
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ Silvia Puie a obținut un nou mandat de director al CJAS Alba, după ce a reușit să obțină un punctaj final de 91,80 în cadrul concursului pentru acest post. Punctaj probă […]
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică în mai multe localități din județul Alba. Întreruperile programate pentru intervalul 29.06- 05.07.2026 Nr.crt. ADRESA INTERVAL CENADE, […]









